fot. twitter/Laity Family Life

Wsparcie dla Kościoła na Wschodzie

Dziś, w drugą niedzielę Adwentu, przeżywamy w Polsce Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W parafiach w całym kraju prowadzona jest zbiórka do puszek na ten cel.

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzony jest już po raz 19. Inicjatorem corocznej akcji jest Konferencja Episkopatu Polski. Każdego roku z zebranych pieniędzy realizowanych jest blisko 400 projektów. Jest to realna pomoc, bardzo konkretna – mówi ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Dotyczą one bardzo wielu sytuacji, właśnie remontowobudowlanych, ale przede wszystkim takiej całej działalności charytatywnej tamtejszego Kościoła – zaznacza ks. Leszek Kryża.

W tym roku większa część pomocy zostanie skierowana na Ukrainę. To wyraz solidarności z tamtejszym Kościołem. Potrzeb jest ciągle dużo – podkreśla ks. bp Witalij Krywicki, biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Niektóre miejsca, czy to parafie czy salki katechetyczne, nie mają możliwości nawet zebrać pieniędzy na opał, co właśnie dostajemy czasem takie wsparcie dla nich i parafia może funkcjonować. Wiele innych rzeczy, np. renowacja kościołów. Też potrzebne są właśnie na to środki – mówi ks. bp Witalij Krywicki.

Katolicy na Wschodzie potrzebują także naszego wsparcie duchowego.

Jesteśmy w takim stanie dzisiaj, jak Ukraina, że naprawdę nie wiemy, co będzie jutro, naprawdę nie wiemy, co się toczy na około. Ale na pewno wie o tym Bóg – zwraca uwagę ks. bp Witalij Krywicki.

W ubiegłym roku Polacy przekazali Kościołowi na Wschodzie 2,4 mln zł. Z tych pieniędzy budowano i remontowano świątynie, budynki parafialne, kupowano sprzęty liturgiczne, organizowano wyjazdy formacyjno-wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży.

TV Trwam News/RIRM

drukuj