W Rumunii zakończył się szczyt Trójmorza

W stolicy Rumunii, Bukareszcie zakończył się dwudniowy szczyt Trójmorza. Przywódcy 12 państw leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym debatowali nad wspólnymi projektami. Polskę we wtorek reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Transport, energetyka i cyfryzacja – to trzy główne tematy, które premier Mateusz Morawiecki poruszył z przedstawicielami państw Inicjatywy Trójmorza podczas drugiego dnia szczytu.

To właśnie te trzy filary mają zapewnić Europe Środkowej rozwój gospodarczy powiedział organizator tegorocznego szczytu, prezydent Rumuni.

– Inicjatywa Trójmorza stara się zmodernizować i wzmocnić konkurencyjność gospodarek państw członkowskich poprzez maksymalizację potencjału połączeń na poziomie międzyregionalnym – wskazywał Klaus Iohannis.

Najważniejszym z połączeń ma być trasa Via Carpatia, łącząca północ z południem Europy.

– Nasz rząd postawił (tą inwestycję) na liście absolutnych priorytetów do utworzenia (…) kręgosłup komunikacyjny wschodniej Polski i dalej na południe przez Słowację, Węgry, Rumunię do Bułgarii i na północ oczywiście również do krajów Bałtyckich – mówił premier Polski Mateusz Morawiecki.

Droga ma zwiększyć możliwości handlowe, połączenia gospodarcze i możliwości inwestycyjne. Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, inicjatywa Trójmorza przechodzi ze słów do czynów.

Przechodzimy od fazy koncepcyjnej, od fazy wypracowywania strategii do fazy bardzo praktycznej, do wdrażania poszczególnych projektów – wskazał premier Polski.

Na chwilę obecną przywódcy 12 państw uzgodnili ich ponad 150, w tym blisko siedemdziesiąt transportowych. Część projektów ma zdywersyfikować dostawy gazu i energii w regionie.

– W tym kontekście mocno też zaznaczyłem nasz niepokój, naszą niezgodę na gazociąg Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami – powiedział Mateusz Morawiecki.   

Bo rurociąg omija Polskę i może stać się narzędziem do politycznego szantażu. Takie zdanie podziela także obecny na szczycie Trójmorza sekretarz USA do spraw energii Rick Perry.

– Transatlantyckie bezpieczeństwo jest fundamentalne dla krajowego bezpieczeństwa każdego kraju. Energia nigdy nie powinna być wykorzystywana jako środek przymusu politycznego – zaznaczył Rick Perry.

Przedstawiciel USA zapewnił o wsparciu prezydenta Donalda Trumpa w tej sprawie. Wszystkie projekty mają być współfinansowane z Funduszu Trójmorza. Budżet sięgać ma 5 miliardów euro.

– Zwielokrotnienie funduszy poprzez utworzenie funduszu Trójmorza, może przynieść tylko nowe rozwiązania – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Które w końcu przybliżą Europę Środkowo-Wschodnią do Zachodu – powiedziała prezydent Chorwacji.

– Chodzi o to, by wszyscy mieli identyczne możliwości i standardy, którymi cieszą się obywatele innych państw – powiedziała Kolinda Grabar-Kitarović.

W tegorocznym szczycie Inicjatywy Trójmorza wzięli udział m.in. szef KE Jean-Claude Juncker, a także przedstawiciele USA i Niemiec, które na co dzień nie należą do Inicjatywy. To najlepszy dowód na to, że Trójmorze budzi nie tylko zainteresowanie zagranicznych partnerów, ale także ich uznanie.

Przyszłoroczny szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Słowenii.

 

 

 

Konrad Janik/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl