fot. wikipedia

[TYLKO U NAS] J. Olszewski: Kiedy wszystko idzie pomyślnie, wymiana premiera jest absurdem

Myślę, że premier Beata Szydło – a mam na tym polu jakieś doświadczenie, więc myślę, że potrafię to ocenić miarodajnie – sprawdza się bardzo dobrze. Kiedy wszystko idzie pomyślnie, wymiana premiera jest absurdem – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja premier Jan Olszewski. Odniósł się w ten sposób do głosów opozycji (i nie tylko) o potrzebie zmiany premiera.

Od dłuższego czasu w mediach przewija się temat rekonstrukcji rządu, przy okazji którego cześć publicystów i polityków twierdzi, że premier Beatę Szydło na stanowisku miałby zastąpić prezes PiS Jarosław Kaczyński lub wicepremier Mateusz Morawiecki. Powodów do takich zmian nie widzi były premier Jan Olszewski.

Premiera wymienia się wtedy, gdy istnieje jakaś bardzo ważna potrzeba, tzn. jeżeli dotychczasowe działania rządu się nie sprawdzają. Kiedy wszystko idzie pomyślnie, wymiana premiera jest absurdem – powiedział w „Aktualnościach Dnia”.

O zaufaniu do obecnego rządu świadczą sondaże. Z większości z nich wynika, że Polacy są zadowoleni z polityki prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Ogromnym poparciem cieszy się też sama premier Beata Szydło.

– Myślę, że premier Beata Szydło – a mam na tym polu jakieś doświadczenie, więc myślę, że potrafię to ocenić miarodajnie – sprawdza się bardzo dobrze. Chyba żaden rząd nie był oceniany tak dobrze w sondażach jak obecny. Myślę, że zmiana premiera mogłaby nastąpić tylko w sytuacji całkowitej zmiany kierunku rządu – wskazał Jan Olszewski.

Na korzyść rządu przemawia również fakt braku merytoryki ze strony opozycji, która swoje działania opierała głównie na ulicznych protestach i wsparciu zagranicznych polityków oraz organizacji.

– Opozycja w dalszym ciągu uprawia tzw. opozycję totalną. Jeśli chodzi o ulicę, to ten wątek już dogorywa. Wystarczy porównać manifestacje sprzed dwóch lat z tymi, które miały miejsce ostatnio przed sądami. To opozycja, która w pewien sposób sama się unicestwia – podkreślił były premier.

Jednym z medialnych kandydatów na stanowisko premiera jest Mateusz Morawiecki. Minister Rozwoju i Finansów świetnie spełnia swoją funkcję w rozwoju gospodarki, co pochłania znaczną część jego czasu. Premier musi mieć go jeszcze w zanadrzu na zadania polityczne – zaznaczył Jan Olszewski.

– Myślę, że wicepremier Mateusz Morawiecki ma ważna zasługi przy realizacji zadań rząd, ale powiedzmy sobie szczerze, że sprawy gospodarki absorbują go w znaczącym stopniu. Są przecież także bardzo istotne zadania polityczne, które oczekują ogromnej uwagi. Byłoby to ze szkodą dla pracy, którą pan wicepremier wykonuje fantastycznie – powiedział.

Całą rozmowę z byłem premierem Janem Olszewskim z „Aktualności Dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj