fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Ks. prał. W. Górlicki: Pielgrzymka papieża Franciszka na Litwę będzie ogromnym impulsem dla ludzi wierzących

Papież dotknie Kościoła na Litwie w bardzo szerokim wymiarze, od młodzieży, poprzez ludzi chorych, starszych do najstarszych. Myślę, że będzie to taki ogromny impuls dla ludzi wierzących – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prał. Wojciech Górlicki, proboszcz parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Wilnie.

Ojciec Święty Franciszek wyruszy w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. 25. zagraniczna papieska pielgrzymka przypada w 100-lecie odzyskania niepodległości przez te trzy kraje i ćwierć wieku po wizycie w nich świętego Jana Pawła II [czytaj więcej].

Ks. prał. Wojciech Górlicki pracuje już na Litwie 27 lat, a w parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Wilnie minął rok jego posługi.

– Czekamy na Ojca Świętego i cieszymy się, ponieważ Ojciec Święty w naszej parafii będzie mieszkał, na terenie parafii właśnie św. apostołów Piotra i Pawła – poinformował duchowny. 

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że generalnie Litwa jest państwem katolickim i zarówno Litwini, jak i Polacy mieszkający na Litwie są w większości katolikami.

– Gdy chodzi o sytuację Kościoła na Litwie, powiedziałbym, że niewiele różni się ona już w tej chwili od sytuacji Kościoła w Polsce. Normalnie działają diecezje, parafie. W parafiach jest bardzo wiele różnych wspólnot. Myślę, że takim może słabym punktem Kościoła na Litwie jest to, że ciągle jest mało księży, ale działają seminaria. W tym roku cieszymy się, że do seminarium przyszła większa liczba kleryków, także myślę, że powoli ten problem będzie się poprawiał. Natomiast życie Kościoła jest bardzo porównywalne do doświadczeń polskich. Parafie funkcjonują normalnie i dużo się w parafiach dzieje – podkreślił.

Kraje Bałtyckie po raz drugi goszczą Papieża. 25 lat temu państwa te odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

– Hasłem tegorocznej pielgrzymki papieża Franciszka są słowa: „Chrystus jest naszą nadzieją”. Myślę, że papież przyjeżdża przede wszystkim umocnić naszą wiarę i tak tę wizytę odbieramy. Oczywiście na pewno ta wizyta ma charakter polityczny. Litwa, Łotwa, Estonia są stosunkowo małymi krajami. To jest bardzo ważne wydarzenie, gdy chodzi o taką skalę państwową, ale dla Kościoła, dla ludzi wierzących, jest to przede wszystkim spotkanie z następcą św. Piotra i ludzie czekają bardzo na tę wizytę, przygotowują się – akcentował duchowny.

Ks. prał. Wojciech Górlicki powiedział, że zaplanowane są dwa główne spotkania z papieżem na Litwie.

– Będzie spotkanie z młodzieżą w Wilnie i będzie Msza św. w Kownie. To są takie dwa główne spotkania, na których zgromadzi się największa liczba ludzi. Papież odwiedzi także Ostrą Bramę, tam jest przewidziane spotkanie z ludźmi chorymi. W katedrze wileńskiej papież spotka się z księżmi starszymi. Także Papież dotknie Kościoła na Litwie w bardzo szerokim wymiarze, od młodzieży, poprzez ludzi chorych, starszych do najstarszych. Myślę, że będzie to taki ogromny impuls dla ludzi wierzących – zaznaczył.

Gość audycji „Aktualności dnia” podkreślił, iż dla Litwy jednym z poważniejszych problemów jest poziom demograficzny, ta dzietność jest mała.

– Ogromnym problemem dla Litwy, jako państwa, jest duża emigracja. Bardzo dużo młodych ludzi wyemigrowało. Oficjalne statystyki podają, że jest to ok. miliona ludzi. Jeśli to zestawimy z ogólną liczbą mieszkańców Litwy, czyli ok. 3,5 mln, to można powiedzieć, że prawie 1/3 kraju wyemigrowała i to jest ogromnym problemem. Sytuacja ekonomiczna jeszcze nie jest tak dobra, żeby ludzie z emigracji wracali. Z tym musi się zmierzyć Litwa jako państwo – zauważył.

Proboszcz parafii na Litwie stwierdził, że parafia św. Piotra i Pawła jest parafią mieszaną, jednak większość parafian stanowią Litwini.

– Nabożeństwa w kościele w naszej parafii są w dwóch językach. Msze św. są w języku litewskim i w języku polskim. Można powiedzieć, że parafia funkcjonuje w taki sposób jakby to był dwie parafie w jednej. (…) Ci, którzy chodzą do Kościoła to są ludzie, na których można liczyć i którzy są zaangażowani w życie Kościoła. Liczba mieszkańców w mojej parafii jest bardzo duża, ponad 50 tys. mieszkańców. Jest nas tutaj 5 księży. Jestem ja i czterech wikariuszy. Jest kilka grup, jest neokatechumenat. Są grupy młodzieżowe, schole, chóry, także taka parafia bardzo sympatyczna i żywa – podsumował duchowny.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z ks. prał. Wojciechem Górlickim można odsłuchać [tutaj] .

RIRM

drukuj