fot. PAP/Adam Guz

Trwa wizyta weteranów walk o niepodległość Polski i polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Izraelu

Weterani walk o niepodległość Polski, polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, Sybiracy oraz działacze opozycji antykomunistycznej kontynuują swoją wizytę w Ziemi Świętej.

Pielgrzymka związana jest z przypadającymi w tym roku rocznicami: 100-lecia odzyskania niepodległości, 75-lecia powstania tzw. Armii Andersa oraz 65-lecia powstania Instytutu Pamięci Yad Vashem.

Uczestnicy pielgrzymowali już do Hajfy, Tyberiady i Ramli, gdzie odwiedzili polskie miejsca pamięci związane m.in. z 2. Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa.

Obecnie znajdują się w Jerozolimie, gdzie poznają m.in. Instytut Pamięci Yad Vashem. Na znaczenie pielgrzymki polskich bohaterów zwraca uwagę Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Jesteśmy z naszymi pielgrzymami w Jerozolimie, ale już te dwa dni nad Jeziorem Galilejskim, w Tyberiadzie, w Ramli pokazały, że jest to bardzo ważne przedsięwzięcie, zarówno dla uczestników, jak i dla osób, które tutaj spotykamy, zwłaszcza w tym ostatnim czasie, kiedy relacje polsko-izraelskie uległy pewnemu naprężeniu. Polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, żołnierze gen. Władysława Andersa, to są ci, którzy są najlepszymi ambasadorami polskiej sprawy. Mam nadzieję, że ich obecność tutaj przyczyni się również do wyjaśnienia pewnych kwestii, które ostatnio się pojawiły – mówi Jan Józef Kasprzyk.

Oprócz kombatantów w wizycie w Ziemi Świętej biorą udział m.in. wiceszef MSZ Jan Dziedziczak oraz senator Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa i pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego.

Narodowa Pielgrzymka Weteranów została zorganizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

RIRM

drukuj