Szef MON-u m.in. o zmianach w polskiej armii

Rzeczywistą pewność obrony może mieć tylko to państwo, które potrafi obronić się samo – powiedział Antoni Macierewicz. Minister obrony narodowej w sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja mówił o nadchodzących zmianach w polskich siłach zbrojnych.

Inwestycja w rodzimy przemysł zbrojeniowy i jego rozwój, wzmocnienie bezpieczeństwa kraju czy rozwinięcie obrony terytorialnej to – jak zapowiedział Antoni Macierewicz – niektóre z celów polityki Ministerstwa Obrony Narodowej na najbliższe lata.

Nowy szef MON zwrócił uwagę, że przy pełnej świadomości wagi sojuszów, należy zadbać przede wszystkim o samodzielne zabezpieczenie się kraju.

Mam pełną świadomość tego, jak ważne są sojusze i jak olbrzymią rolę odgrywają w stabilizacji i pomocy w kształtowaniu obrony naszego państwa i jego bezpieczeństwa. Ale rzeczywistą gwarancję, rzeczywiste źródło siły, rzeczywistą pewność może mieć tylko ten naród i to państwo, które potrafi obronić się samo. Wtedy można liczyć na swoich sojuszników, na efektywną pomoc – mówił Antoni Macierewicz.

Szef MON zapowiedział wzmocnienie polskiego przemysłu zbrojeniowego. Podkreślił, że „prawdziwe” wyzwolenie Polski zaczęło się dopiero po 1989 roku. Teraz następuje bardzo istotny, przełomowy moment tego procesu – zaznaczył.

Aby (ten proces – przyp. red.) naprawdę był skuteczny, niezbędne jest przeniesienie punktu ciężkości w naszych działaniach – zwłaszcza związanych z zakupem broni, związanych z rozwojem przemysłu zbrojeniowego, z przezbrojeniem armii na własne możliwości – wskazał minister.

Antoni Macierewicz zaznaczył równocześnie, że proces usprawniania polskiej obrony nie wykluczy współpracy międzynarodowej. Nie mamy złudzeń, są takie dziedziny, w których bardzo długo będziemy szukali rozwiązań poza granicami Polski, we współpracy z naszymi sojusznikami, zwłaszcza Amerykanami – zapewnił szef ministerstwa obrony. Amerykanie są w tych kwestiach najbardziej posunięci, mają najlepsze rozwiązania – ocenił.

Antoni Macierewicz podkreślił przy tym, że jednocześnie jest „cały szereg dziedzin związanych z uzbrojeniem”, które będą rozwijane w Polsce. Nasz kraj będzie opierał na nich swoje bezpieczeństwo – zapowiedział.

Nie mówimy o jakiejś fikcyjnej samowystarczalności, ale o tym, żeby podstawowy trzon naszego uzbrojenia w perspektywie był pochodzenia krajowego. Mamy też świadomość, że to perspektywa nie miesięcy, ale lat. Z tym zaczynamy dzisiaj nasze działania, z nią będziemy dokonywali zmiany budżetu. Choć główny ciężar będzie związany ze zmianami społecznymi, socjalnymi ­– oświadczył Antoni Macierewicz.

Nawiązując do wzmocnienia rodzimego przemysłu zbrojeniowego, minister obrony odniósł się też do sprawy kontrowersyjnego przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

­- Większość pieniędzy polskiego podatnika powinna płynąć i zasilać rozwój polskiego przemysłu w ogóle, a zbrojeniowego w szczególności, jeżeli produkt jest równorzędny albo nawet lepszy. Tak będzie w wypadku śmigłowców i tak będzie także w wypadku innych rodzajów uzbrojenia, które takie parametry zapewniają  – zapowiedział szef MON.

Nie odrzucamy współpracy z innymi krajami, także z Francją. To nie o to chodzi – wyjaśnił.

Ministerstwo Obrony Narodowej ma w planach także szybkie rozwinięcie Obrony Terytorialnej kraju. Jak poinformował Antoni Macierewicz, wyznaczony został już pełnomocnik ds. obrony terytorialnej, powstało też jego biuro.

Wkrótce przedstawimy związane z tym zamierzenia na najbliższy rok i liczymy, że podstawowe kwestie zostaną bardzo szybko w tej materii podjęte – zważywszy na olbrzymią determinację polskiej młodzieży, dużej części polskiego społeczeństwa, która garnie się do ćwiczeń wojskowych, chce wesprzeć armię – oświadczył szef MON.

Obrona terytorialna musi być oczywiście częścią armii, nie jakąś alternatywą, pospolitym ruszeniem – wskazał polityk.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się także do problemu liczebności polskiej armii. Są plany zwiększenia sił zbrojnych w czasie pokoju – przyznał minister.

Decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, ale bierzemy bardzo poważnie pod uwagę konieczność rozszerzenia, zwiększenia sił zbrojnych w czasie pokoju, być może nawet na ponad 130-140 tys. żołnierzy – oświadczył minister Antoni Macierewicz.

Obecnie polskie wojsko liczy ok. 96 tys. pracowników, jednak dużą ich część stanowią nie żołnierze, a urzędnicy.

Słuchaj całej rozmowy o. Dariusza Drążka CSsR z Antonim Macierewiczem, ministrem obrony narodowej [słuchaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl