fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Nie mówić fałszywego świadectwa, to znaczy żyć jak dzieci Boże

Nie mówić fałszywego świadectwa, to znaczy żyć jak dzieci Boże – powiedział Ojciec Święty Franciszek. Podczas katechezy Papież omówił VIII przykazanie Dekalogu.

W rozważaniu Papież zauważył, że to przykazanie przestrzega przed fałszowaniem prawdy w relacji z drugim człowiekiem. Życie w komunikacji nieautentycznej uniemożliwia utrzymywanie relacji, a zatem miłość – zaznaczył Ojciec Święty.

Papież wskazał przy tym na przykład Jezusa, który swoim sposobem umierania objawił Ojca, Jego miłość miłosierną i wierną, a nas zachęcił do przyjęcia postawy dzieci Bożych, które mówią prawdę. Ojciec Święty zaznaczył, że prawda to cudowne objawienie Boga, Jego ojcowskiego oblicza i Jego bezgranicznej miłości.

– Prawda ta odpowiada ludzkiemu rozumowi, choć go nieskończenie przewyższa, ponieważ jest darem, który zstąpił na ziemię i jest ucieleśniony w Chrystusie ukrzyżowanym, a także zmartwychwstałym. Ukazują ją ci, którzy do Niego należą i przejawiają Jego postawy. Nie mówić fałszywego świadectwa, to znaczy żyć jak dzieci Boże, pozwalając, aby w każdym czynie ukazywało się to, że Bóg jest Ojcem i że można Mu zaufać – powiedział papież Franciszek.

Papież skierował też swoje pozdrowienia do pielgrzymów, wśród których byli Polacy.

– Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina nam, że prawdomówność jest cnotą, która polega na tym, by okazywać się prawdziwym w swoich czynach i mówić to, co prawdziwe w swoich słowach, wystrzegając się dwulicowości, udawania i obłudy. Niech to pomaga nam wzrastać w bratniej miłości, sprawiedliwości i odważnym wyznawaniu wiary – podkreślił Ojciec Święty.

Rozważania Ojca Świętego są dostępne w całości na stronie internetowej www.radiomaryja.pl

RIRM

drukuj