fot. Katarzyna Cegielska

Rząd chce stworzyć Narodową Bazę Talentów

Ministerstwo Sportu chce inwestować w dzieci i młodzież. Już niedługo ma powstać  Narodowa Baza Talentów. Ma ona pomóc w wyłonieniu młodych, perspektywicznych sportowców. Przyszłych medalistów pomogą odkryć testy sprawnościowe. Do szkół wrócą też SKS-y.

– Najbardziej na lekcji wf-u lubię robić przewroty w tył albo w przód – powiedział Oliwier, uczeń Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu.

Oliwier być może w przyszłości będzie olimpijczykiem. Zadatki na dobrego sportowca już ma. Ministerstwo Sportu chce inwestować w wybitnie uzdolnione dzieci. Już niedługo ma powstać Narodowa Baza Talentów. Nauczyciele wf-u  mają wyłapywać najzdolniejszych uczniów. To się już dzieje, tłumaczy nauczycielka wychowania fizycznego z jednej z poznańskich szkół.

– Staramy się wychwytywać talenty. Kierować dzieci do odpowiednich klubów, żeby mogły rozwijać swoje umiejętności – zaznaczyła Anna Kicińska, nauczycielka wf-u w Szkole Podstawowej nr 40 w Poznaniu.

Jednak teraz mają zostać wprowadzone specjalne testy sprawnościowe. Ich wyniki mają pomóc w wyłonieniu młodych, utalentowanych sportowców. Dodatkowo zobrazują poziom sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Do szkół wrócą też SKS-y.

– Jeżeli powstanie jakaś Narodowa Baza i będą chcieli z nami współpracować, oczywiście będziemy chętni – stwierdziła Anna Kicińska, nauczycielka wf-u w Szkole Podstawowej 40 w Poznaniu.

Na razie o Narodowej Bazie Talentów wiadomo niewiele. Dyrektorzy szkół nie znają szczegółów projektu. Mają jednak nadzieję, że nie będzie to tylko nikomu niepotrzebna biurokracja. Dziś problemem zwłaszcza w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych jest masowe unikanie lekcji wf-u. Do tego, według Ewy Frąckowiak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu, warto byłoby skupić się na podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli.

– Położyłabym nacisk na kształcenie kadry. Na kształcenie kadry pod kątem doskonalenia, ale doskonalenia praktycznego – powiedziała Ewa Frąckowiak.

Program przedstawiony przez ministerstwo przewiduje również budowę i modernizację sal gimnastycznych. Z kolei w ramach pilotażowego programu „Delfinek” dla uczniów szkół podstawowych mają powstać szkolne pływalnie.

TV Trwam News

drukuj