fot. wikipedia.org

Protest celników przeciwko ustawie o KAS

Celnicy protestują przeciwko ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Po reformie wielu z nich nie otrzymało propozycji pracy w nowym organie. Protestujący apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o spotkanie oraz dialog.

Krajowa Administracja Skarbowa powstała z połączenia Służby Celnej, Administracji Podatkowej oraz Kontroli Skarbowej. Wielu celników po wprowadzeniu ustawy nie dostało propozycji pracy w nowym organie.

– Jest niespotykaną rzeczą, żeby po 1989 r. zwalniać funkcyjnych działaczy związków zawodowych – podkreśla Robert Sznajder ze Związku Zawodowego „Celnicy.PL”.

Teraz celnicy kierują sprawy do sądów.

– Wojewódzkie sądy administracyjne stwierdziły, merytorycznie badając sprawę, że jak najbardziej przysługuje nam droga do sądów. Należało wydać decyzję, możemy się odwołać. Organ musi uzasadnić, dlaczego po 20-25 latach kogoś zwolnił, jakimi przesłankami się kierował, itd. – mówi Sławomir Siwy.

Obecna sytuacja doprowadziła do wielu rodzinnych tragedii.

– Koleżanka nasza w wyniku stresu, że nie otrzymała propozycji służby, poroniła. Było też wiele chorób, zawałów, stresów, leczenia u psychologów oraz tragedii rodzinnych – akcentuje Robert Sznajder.

Celnicy apelują także do premiera Mateusza Morawieckiego o spotkanie i dialog.

– Wysłaliśmy parę tygodni temu pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o to, aby się spotkał i zażegnał ten spór – informuje Sławomir Siwy ze Związku Zawodowego „Celnicy.PL”.

Związkowcy oczekują zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej.

– Chodzi choćby o nowelizację ustawy i przywrócenie kilkuset ludzi, którzy zostali zwolnieni na podstawie intryg – tłumaczy Sławomir Siwy.

Celnicy zapowiadają, że jeżeli sprawa nie zostanie rozwiązana, to zwrócą się o pomoc do unijnych instytucji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj