Anna Gembicka

[TYLKO U NAS] Wicemin. A. Gembicka: Podejmujemy wielki krok w kierunku walki z wykluczeniem komunikacyjnym

Cieszymy się, że ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych weszła w życie, bo jest to wielki krok w kierunku walki z wykluczeniem komunikacyjnym – powiedziała w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka.

W czwartek weszła w życie ustawa wprowadzająca fundusz autobusowy. Jej celem jest przywrócenie zredukowanych połączeń transportu zbiorowego przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. Chodzi o linie deficytowe.Cieszymy się, że ta ustawa zacznie funkcjonować, bo jest to wielki krok w kierunku walki z wykluczeniem komunikacyjnym” – powiedziała Anna Gembicka.

Jak podają badania, 30 proc. sołectw jest wykluczonych komunikacyjnie. Sama pochodzę z małej miejscowości i doskonale wiem, co to znaczy. U mnie również likwidowane były połączenia autobusowe. Do 2021 r. samorządy będą mogły uzyskać dopłatę w postaci 1 zł do 1 km. Po 2021 r. będzie to 80 gr do 1 km. W tym roku jest to 300 mln zł, w przyszłym roku – 800 mln zł. Jak wspomniał w czwartek premier Morawiecki i minister Adamczyk, mamy nadzieję, że te środki się wyczerpią, a samorządy będą z nich chętnie korzystać. Wtedy będziemy myśleli o tym, by je jeszcze zwiększyć – wskazała wiceminister inwestycji i rozwoju.

Gość Radia Maryja wskazała, co muszą uczynić samorządy, aby otrzymać wsparcie od rządu.

Dysponentem środków będzie wojewoda. Samorządy będą musiały złożyć odpowiednie wnioski. Będzie to można robić już od 1 sierpnia. Zatem wskazane jest już rozpoczęcie rozmów z mieszkańcami, aby ustalić, które połączenia są dla mieszkańców najbardziej priorytetowe. Mamy nadzieję, że już od września te połączenia będą uruchamiane – dodała.

My także planujemy wychodzić naprzeciw potrzebom samorządów i przekazywać wszystkie informacje – podkreśliła wiceszefowa resortu.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju jest do dyspozycji. Chcemy jak najsprawniej zorganizować korzystanie z tego programu – zwróciła uwagę Anna Gembicka.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Anny Gembickiej można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj