MZ zastanawia się nad wprowadzeniem tzw. podatku cukrowego

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie tzw. podatku cukrowego. O sprawie napisał „Nasz Dziennik. Podatek cukrowy miałyby płacić firmy, które wytwarzają produkty żywieniowe zawierające zbyt duże ilości cukru.

– Prawdopodobnie będziemy musieli się nad tym zastanowić. Ministerstwo jeszcze nad tym nie pracuje, ale być może powinno się tym zająć – tłumaczy wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Z nowej daniny ma zostać finansowane leczenie pacjentów z chorobami krążenia. W Polsce to wciąż poważny problem. Liczba zachorowań na choroby układu krążenia wzrośnie w ciągu najbliższych lat prawie o 40 proc. – ostrzegają eksperci.

Z powodu chorób układu krążenia umiera rocznie ok. 200 tys. osób. Wskaźniki śmiertelności są w Polsce dwukrotnie wyższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Na choroby te umierają głównie osoby po 60. roku życia.

– Chociaż w ciągu ostatnich 25 lat umieralność z powodu tych chorób zmalała, to jednak są one wciąż, obok nowotworów, główną przyczyną zgonów. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 30-40 lat liczba hospitalizacji z powodu chorób układu krążenia wzrośnie aż o 38 proc. – przestrzega w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.


TV Trwam News/RIRM

drukuj