fot. flickr.com

Dodatkowy limit dla Polski dla wycofania jabłek z rynku

Komisja Europejska przyznała Polsce dodatkowy limit, który pozwoli na wycofanie z rynku blisko ośmiu tysięcy ton owoców i warzyw z unijną rekompensatą.

Resort rolnictwa poinformował, że limit w całości będzie dotyczył jabłek. Chodzi o wsparcie dla polskich sadowników, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga.

Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników RP mówi, że uzyskanie dodatkowego limitu przyczyni się do zapewnienia opłacalności produkcji i ustabilizuje ceny.

– Myślę, że bardzo dobrze się stało, że ten limit został podniesiony, ponieważ zanosiło się na to, że my będziemy mieli około 10-11 procent tego limitu, który mieliśmy w poprzednich latach. My nie obniżamy poziomu produkcji. Tylko ten poziom utrzymuje się na tym samym poziomie co w poprzednich latach. Myślę, że to wycofanie spowoduje ustabilizowanie się cen, a drugi raz, że będzie takim wentylem bezpieczeństwa, który pozwoli na zdjęcie nadwyżki produkcyjnej z rynku. Wypadałoby sobie życzyć tego, żeby te  owoce, które będą wycofywane z rynku, były wycofywane w rozsądny sposób – zaznaczył Tomasz Solis

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa –  Polsce przyznano największą część z dostępnego limitu, wynoszącego niecałe 18 tysięcy ton.

Polska jest największym w Europie producentem jabłek. Z danych wynika, że w ubiegłym roku sadownicy zebrali około 4 miliony ton tych owoców.

RIRM

drukuj