fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

MZ: Blisko 190 tys. wystawionych e-recept od początku funkcjonowania systemu

Od początku funkcjonowania systemu wystawiania e-recept wpłynęło ich blisko 190 tysięcy – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Ponadto już 99 proc. aptek jest podłączonych do platformy e-zdrowie i może realizować elektroniczne recepty.

System wystawiania e-recept wdrożony został 1 stycznia. Wdrożenie e-recepty jest jedną z kluczowych e-usług, stanowiącą element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce.

Miesiąc od rozpoczęcia funkcjonowania rozwiązania, do systemu wpłynęło blisko 190 tysięcy e-recept, z czego 2/3 wystawione zostały w województwie mazowieckim. Dotychczas otrzymało je ponad 32 tys. pacjentów. Na jednej e-recepcie lekarz wypisuje jeden lek. Już 99 proc. aptek i punktów aptecznych jest podłączonych do platformy e-zdrowie i może realizować elektroniczne recepty.

Równocześnie z wdrożeniem systemu e-recept, rozpoczęło się stopniowe włączanie placówek leczniczych do platformy e-zdrowie, która umożliwia lekarzom wystawianie elektronicznych recept. Wszystkie placówki muszą zostać podłączone do końca 2019 roku. Obecnie podłączone są 102 placówki z 73 polskich miast – poinformował resort zdrowia w komunikacie prasowym.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że „włączenie wszystkich gabinetów, przychodni, szpitali i izb przyjęć, czyli miejsc, gdzie będą wystawiane e-recepty do systemu e-zdrowie to cel na rok 2019”.

„Wierzę, że ten cel zrealizujemy, gdyż środowisko medyczne w Polsce jest otwarte na wdrażanie nowych rozwiązań. Naszą rolą jest zadbanie o to, aby korzyści z nich płynące były widoczne dla pacjentów, lekarzy, farmaceutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych” – dodał Janusz Cieszyński, cytowany w komunikacie prasowym.

Wiceminister zadeklarował również, że Ministerstwo Zdrowia udzieli wsparcia środowisku farmaceutycznemu i medycznemu, i do kwietnia udostępni darmowe narzędzie, za pośrednictwem którego będzie można realizować recepty i wysyłać do systemu e-zdrowie Dokumenty Realizacji Recepty. Jego zdaniem, aplikacja ta będzie „łatwa i intuicyjna w obsłudze oraz dostępna dla wszystkich przedstawicieli środowiska medycznego i farmaceutycznego bez jakichkolwiek opłat”.

Od nowego roku, wszystkie wystawione recepty, zarówno elektroniczne, jak i papierowe, rejestrowane są w systemie i udostępniane pacjentowi poprzez Internetowe Konto Pacjenta, na które można zalogować się na portalu: pacjent.gov.pl. Z kolei na stronie mapa.pacjent.gov.pl. pacjenci mogą na bieżąco sprawdzać, którzy lekarze i w których placówkach wystawiają e-recepty. Placówka lecznicza i lekarz może wystawiać elektroniczne recepty, gdy tylko dopełni formalności związanych z podłączeniem oprogramowania gabinetowego do systemu e-zdrowie.

W komunikacie MZ podkreślono, że „resort zdrowia strategię wdrażania e-recepty oparł na doświadczeniach innych krajów, które pokazują, że duże projekty informatyczne w ochronie zdrowia należy realizować etapami”. Dlatego – wskazano – głównym zadaniem w 2018 r. było zbudowanie sieci akceptacji do realizacji e-recept.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl