fot. l24.lt

Litwa: rozpoczęła się trzydniowa Sztafeta Niepodległości z Kowna do Wilna

Ponad 200 osób uczestniczy w 24. Sztafecie Niepodległości, która wystartowała w piątek z Kowna do Wilna. Uczestnicy wyruszyli z miejsca, gdzie we wrześniu Mszę świętą odprawił papież Franciszek i gdzie znajduje się pomnik św. Jana Pawła II.

Sztafeta zakończy się w niedzielę w Wilnie na Cmentarzu na Rossie.

W Sztafecie Niepodległości, której organizatorem jest Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej, uczestniczy młodzież z Litwy i Polski. Jej trasa wynosi 315 km i prowadzi przez miejsca ważne w historii Litwy i Polski.

Na trasie biegu są ruiny zamku w Kownie, rodzinne strony rodu Kossakowskich w Żejmianach, miejsca narodzin pieszego prezydenta Litwy Antanasa Smetony w Użułanach, miejsce narodzin ojca marszałka Józefa Piłsudskiego – Józefa Wincentego Piotra Piłsudskiego w Rapszanach oraz kościół i cmentarz pierwszego pochówku matki marszałka, Marii Piłsudskiej z Billewiczów w Sugintach.

Biegacze odwiedzą miejsca bitew powstania styczniowego oraz legionistów, miejsca narodzin Józefa Piłsudskiego w Zułowie, kościół w Powiewiórce, w którym marszałek został ochrzczony, miejsce objawień Jezusa Miłosiernego św. siostry Faustyny Kowalskiej w Wilnie.

Sztafeta Niepodległości tradycyjnie zakończy się na wileńskim Cmentarzu na Rossie przy mauzoleum serca marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki.

„Sztafeta jest manifestacją miłości młodych ludzi do Polski, ale też kochanej ojczyzny Litwy – powiedział jej komendant, ksiądz Dariusz Stańczyk. – Jest też lekcją historii Polski, Litwy, historii obojga narodów”.

Tradycyjnie, od lat, Sztafeta Niepodległości odbywa się 11 listopada i prowadzi z Zułowa na Rossę. Przed dwoma laty bieg wystartował z Warszawy, spod Grobu Nieznanego Żołnierza. Zakłada się, że przyszłoroczna sztafeta rozpocznie się we Lwowie na Cmentarzu Orląt.

PAP/RIRM

drukuj