fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Komisja weryfikacyjna przeanalizuje przebieg reprywatyzacji rodziny Waltzów

W przyszłym tygodniu komisja weryfikacyjna zajmie się sprawą reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie. Kamienica po wojnie została sprzedana wujkowi męża prezydent Hanny GronkiewiczWaltz.

Na rozprawę w roli świadków zostali wezwani prezydent stolicy i jej mąż Andrzej Waltz, urzędnicy, którzy zajmowali się reprywatyzacją, a także lokatorzy i osoby, które nabyły od rodziny Waltzów tę kamienicę.

To długo oczekiwana rozprawa – mówił minister Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej.

W najbliższy poniedziałek komisja weryfikacyjna zajmie się sprawą, która najdłużej czeka na wyjaśnienie. Od kilkunastu lat meandry reprywatyzacji kamienicy rodziny Waltzów są dalej nieznane. Od poniedziałku opinia publiczna będzie mogła szczegółowo przeanalizować to, jak reprywatyzowana była kamienica, na której wzbogaciła się rodzina męża Hanny GronkiewiczWaltz. Dotychczas te informacje były szczątkowe, częściowo prezentowane przez media. W poniedziałek krok po kroku komisja będzie ujawniała, jak przebiega reprywatyzacja i zapewne do końca roku będziemy mogli ocenić, czy rodzina Waltzów w sposób zgodny z prawem, czy wbrew prawu dorobiła się na reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 – zwrócił uwagę Sebastian Kaleta.

Dotychczas komisja weryfikacyjna nałożyła na Hannę Gronkiewicz-Waltz 40 tys. zł grzywien za nieusprawiedliwione niestawiennictwo na posiedzeniach komisji. Uchyliła też kilka decyzji reprywatyzacyjnych wydanych z upoważnienia prezydent Warszawy.

RIRM

drukuj