73. rocznica powołania Armii Krajowej

Dokładnie 73 lata temu, 14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych – generała Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową. Był to największy w skali Europy ruch oporu.

Uroczystości upamiętniające tę rocznicę zaplanowano w wielu miastach Polski.

W Elblągu rozpoczną się one o godz. 12.00 przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej.

Prof. Wojciech Polak, historyk, przypomina, że AK była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną jednostką działającą na terenie Europy.

– Ta praca konspiracyjna okazywała się skuteczna. W czasie II Wojny Światowej historia potoczyła się w sposób niezbyt dla nas korzystny, ale te doświadczenia AK później procentowały w społeczeństwie przez długie lata. W stanie wojennym wiele tych doświadczeń AK-owskich wykorzystywano. To wszystko okazywało się przydatne i inspirujące. Pomijam fakt wpływu duchowego tych lekcji patriotyzmu, których udzielili nam żołnierze AK w czasie II Wojny Światowej – zaznacza prof. Wojciech Polak.  

Armia Krajowa była największą strukturą militarną podziemia w czasie II Wojny Światowej. Walczyła o niepodległość, narażając się z jednej strony Niemcom, a z drugiej Sowietom.

Zapomniana przez dziesiątki lat, w 1989 roku wróciła na karty historii. Była największym w skali Europy ruchem oporu, podziemną działalnością militarną. Jej głównym zadaniem było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony. Przygotowywała także armię podziemną na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec. Pod koniec okupacji liczyła około 250 tysięcy oficerów, podoficerów i żołnierzy.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl