Wpisy

Ks. bp A. Wodarczyk: Przyjąłem wiadomość o ogłoszeniu przez Senat roku 2027 rokiem ks. F. Blachnickiego z ogromną radością i wdzięcznością

Przyjąłem wczorajszą wiadomość z ogromną radością i wdzięcznością wobec Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, że wśród różnych osób, które zawsze warto docenić czy zauważyć w naszych polskich dziejach, docenił też postać Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego tą właśnie decyzją ogłoszenia nadchodzącego roku 2027 rokiem Franciszka Blachnickiego. Myślę, że rzeczywiście jest to postać, która zasługuje, żeby ją trochę bardziej wydobyć, pokazać szerszemu gronu – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, postulator procesu beatyfikacyjnego Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Ks. bp A. Wodarczyk: Ks. Franciszek Blachnicki mówił o różnych ważnych kwestiach z wielkim wyprzedzeniem w czasach, kiedy nic nie zapowiadało problemów, w jakich dzisiaj uczestniczymy

Ks. Franciszek Blachnicki mówił o różnych ważnych kwestiach z wielkim wyprzedzeniem w czasach, kiedy nic nie zapowiadało problemów, w jakich dzisiaj uczestniczymy. On to widział wiele lat wcześniej. Kiedy czytam współcześnie duszpasterzom czy niektórym biskupom teksty, które pisał na temat katechumenatu chrześcijańskiego na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, to mówię, że to jest niesamowite, iż ten człowiek widział te rzeczy już tyle lat wcześniej, kiedy nikt nie myślał, że to będzie tak bardzo potrzebne do wprowadzenia w krwiobieg duszpasterstwa – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Wodarczyk: Jana Pawła II i ks. Franciszka Blachnickiego łączyło to, że byli świadkami prawdy i ludźmi niesamowitej odwagi. Uczyli, iż nie należy się bać i trzeba być odważnym świadkiem prawdy głoszonej w Chrystusie

Jana Pawła II i ks. Franciszka Blachnickiego łączyło to, że byli świadkami prawdy i ludźmi niesamowitej odwagi. Pamiętam, iż ktoś podczas procesu powiedział ciekawe stwierdzenie, że dla niego odwaga działań i rozmach podejmowany przez ks. Franciszka Blachnickiego był trochę szokujący. Prawdopodobnie logika i perspektywa człowieka, który siedział w celi śmierci, a tak było w przypadku ks. Franciszka Blachnickiego, jest nieco inna niż takiego normalnego człowieka. Myślę, że wielkość Jana Pawła II i ks. Franciszka Blachnickiego polegała na tym, że oni uczyli życia w wolności i odwadze wiary. Obaj bardzo głośno mówili o odniesieniu do słów Ewangelii << poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli>> (…). Oni uczyli tego, że nie należy się bać i trzeba być odważnym świadkiem prawdy głoszonej w Chrystusie, dlatego stali się dla komunistów wrogami numer jeden – wskazał ks. bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.