TCS. Sensacyjny, nowy król austriackich skoków!

Zwycięzcą 62. Turnieju Czterech Skoczni został Thomas Diethart! 21-letni skoczek spod Wiednia wygrywa najbardziej prestiżowy turniej w skokach narciarskich w pięknym stylu. Zapracował na sukces ciężką pracą. Za swoimi plecami pozostawił utytułowanych rywali, Thomasa Morgensterna i Simona Ammanna!

Wielka radość na skoczni w Bischofshofen opanowała wszystkich, austriackich kibiców. Diethart z anonimowego skoczka stał się ulubieńcem całej Austrii. W dzisiejszym konkursie oddał dwa, wspaniałe skoki na odległość 137,5 m i 140 m i o 1,7 pkt wyprzedził Petera Prevca ze Słowenii. Na najniższym stopniu podium w dzisiejszym konkursie stanął Thomas Morgenstern.

W klasyfikacji całego turnieju zwyciężył Diethart, drugie miejsce wywalczył Thomas Morgenstern, który rzutem na taśmę wyprzedził Simona Ammanna o 1,9 pkt.  Szósty raz z rzędu klasyfikację generalną w Turnieju Czterech Skoczni wygrywa Austriak. Prawdziwa dominacja trwa nieprzerwanie od 2009 r. Ostatnie dwa lata należały do Gregora Schlierenzauera. Diethart jest najmłodszym zwycięzcą TCS od 15 lat.

Thomas Diethart – chłopak znikąd

Przed TCS, Diethart wystąpił tylko w dwóch konkursach w Engelbergu. W Oberstdorfie był trzeci. W konkursie noworocznym w Garmisch-Partenkirchen był już pierwszy. W Innsbrucku zajął 5 miejsce po tym jak odwołano drugą serię. Dzisiaj odniósł swoje drugie w karierze zwycięstwo pucharowe. W ciągu kilku dni narodziła się nowa gwiazda skoków narciarskich. Chłopak, który przy ogromnym wsparciu swojej rodziny, spełnił swoje najskrytsze marzenia.

Polacy w cieniu

Po pierwszej serii czwórka Polaków awansowała do kolejnej rundy. Jan Ziobro (128,5) wygrał rywalizację w parze ze Słoweńcem, Jernejem Damjanem. Piotr Żyła (130 m) okazał się lepszy od młodego Austriaka, Poppingera. Maciej Kot awansował po skoku na odległość 128 m, wygrywając z Tomem Hilde. Najlepszym z Polaków okazał się Kamil Stoch, który uzyskał aż 134 m. i po pierwszej serii zajmował wysokie, 6 miejsce. Do drugiej serii nie awansowali Dawid Kubacki i Klemens Murańka.

Ostatecznie Kamil Stoch spadł o dwie pozycje i zajął 8 miejsce. Pozostali z Polaków uplasowali się w trzeciej dziesiątce zawodów. Piotr Żyła (21 miejsce), Maciej Kot (23 miejsce), Jan Ziobro (24 miejsce). W klasyfikacji generalnej TCS, najlepiej wypadł Kamil Stoch, który zajął siódme miejsce.

62. Turniej Czterech Skoczni przeszedł już do historii. Kolejne zawody Pucharu Świata w skokach odbędą się na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf. Kwalifikacje zaplanowano na piątek o godz. 14, konkurs odbędzie się w sobotę. Początek o 14:00.