Puchar Davisa. Polska pokonała Rumunię

Polska pokonała Rumunię 3:2 i po roku przerwy wraca do Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej. Losy pojedynku rozstrzygnęła wygrana Kamila Majchrzaka w singlu.

To był szósty pojedynek obu reprezentacji. Historia wskazywała na wygraną Polaków, bukmacherzy mieli jednak problem, by wytypować faworyta. Sobotnie mecze przyniosły podział punktów. Marius Copil pokonał Kamila Majchrzaka 6:2, 6:4. Na wysokości zadania stanął jednak Hubert Hurkacz, który okazał się lepszy od Adriana Ungura 7:6(3), 7:5.

Niedziela rozpoczęła się od starcia w deblu. To mocna strona Polaków, bo na korcie pojawili się Łukasz Kubot i Marcin Matkowski. Rumuni mieli jednak kim straszyć. Florin Mergea i Horia Tecau to aktualni wicemistrzowie olimpijscy. Biało-czerwoni polegli w pierwszym secie 5:7. Wrócili jednak na dobre tory i po zwycięstwie 6:4 doprowadzili do trzeciej partii. Wtedy Rumunii uciekli na 3:0. Podopieczni Radosława Szymanika zdołali złapać kontakt (3:4), jednak ostatecznie nie sprostali wyzwaniu i przegrali 3:6.

Nasi singliści nie mogli pozwolić już sobie na stratę punktów. Z tego założenia wywiązali się w stu procentach. Hubert Hurkacz nie był faworytem w meczu z Mariusem Copilem, ale rozbił rywala w dwóch setach. Wystarczyła konsekwentna gra przy własnym serwisie i pojedyncze przełamania. Po nim na korcie pojawił się Kamil Majchrzak. Na pokonanie Adriana Ungura potrzebował niespełna półtora godziny. W ósmym gemie pierwszego seta wykorzystał trzeciego break pointa. Po chwili sam bronił się przed utratą podania, wyciągnął na 40:40, po czym wygrał na przewagi (6:3). Kolejna partia poszła już gładko. Rumun trzy razy dał się przełamać, a to oznaczało ostateczny triumf biało-czerwonych.

Polacy awansowali do Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej. Puchar Davisa czekają jednak zmiany. Losy trofeum ma rozstrzygnąć jeden turniej. Batalia, w której udział weźmie 18 reprezentacji, potrwa tydzień.