ME w ciężarach – srebrny medal Karpińskiej w kat. 48 kg

Marzena Karpińska wywalczyła srebrny medal w kategorii 48 kg w rozgrywanych w Tel Awiwie mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów. Polka uzyskała w dwuboju 177 kg. Złoty zdobyła Włoszka Caterina Genny Pagliaro wynikiem 180 kg. Trzecie miejsce zajęła Turczynka Nurcan Taylan – 175 kg.

Po rwaniu Karpińska była druga z rezultatem 81 kg. Zaliczyła dwa podejścia – do 78 i 81 kg, a trzecie do 83 kg spaliła. Prowadziła Pagliaro z rezultatem 82 kg. Trzecią pozycję z takim samym wynikiem jak Polka zajmowała Jana Diaczenko z Ukrainy. Sporym zaskoczeniem była dopiero czwarta pozycja Taylan, która zaliczyła pierwsze podejście do 79 kg, a dwa kolejne do 81 spaliła. Turczynka to jedna z najbardziej doświadczonych zawodniczek. Ma w dorobku tytuł mistrzyni olimpijskiej zdobyty w 2004 roku w Atenach, cztery medale mistrzostw świata – złoty, srebrny i dwa brązowe, sześć tytułów mistrzyni Europy. Na pomost wróciła po dwuletniej dyskwalifikacji za doping. W tym roku jednak musiała uznać wyższość Włoszki i Polki. W podrzucie zaliczyła 96 kg, dwie próby do 98 kg spaliła i zajęła trzecie miejsce dzięki wadze ciała. Taki sam rezultat w dwuboju – 175 kg miała Diaczenko, ale Ukrainka była cięższa od Taylan o… 12 dkg. Karpińska w podrzucie miała, tak jak w rwaniu, dwie udane próby. Zaliczyła 93 i 96 kg, trzecią do 98 spaliła. Pagliaro obroniła tytuł wywalczony rok temu w Tiranie, gdzie w dwuboju miała rezultat od kilogram lepszy od tego z Tel Awiwu.