fot. redemptor.pl

Zespół KEP do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia o posłudze kapelanów w czasie pandemii

Prawa pacjenta w dobie pandemii, posługa kapelanów w placówkach medycznych oraz kwestie bioetyczne były głównymi tematami posiedzenia Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, które odbyło się w czwartek w Warszawie.

Zwrócono również uwagę na potrzebę zespołowej opieki duszpasterskiej. Rozmawiano także o modelu posługi wśród seniorów, których odsetek z roku na rok powiększa się w polskim społeczeństwie. W czasie posiedzenia część osób łączyła się zdalnie – powiedział Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia i sekretarz zespołu ks. Arkadiusz Zawistowski.

Omawiając prawa pacjenta w czasie posiedzenia zespołu zwrócono uwagę, że w czasie epidemii dostęp do posługi duszpasterskiej w szpitalach i Domach Opieki Społecznej jest utrudniony lub w ogóle łamany.

„W okresie pandemii zostały wprowadzone liczne ograniczenia prawne, niekiedy w niewłaściwym trybie, które często nie są proporcjonalne i nie mają postawy w ustawie, przez to są sprzeczne z prawem. W konsekwencji wielu kapelanów i pacjentów czuje się zagubionych” – powiedział mecenas Łukasz Berneciński z Ordo Iuris, który był gościem Zespołu KEP. Zaznaczył, że nie chodzi tylko o szpitale jednoimienne.

Przypomniał, że Konstytucja RP, Konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, jak i ustawy zwykłe – gwarantują każdemu obywatelowi prawo do opieki duszpasterskiej. Zwrócił jednocześnie uwagę, że „w przypadku pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, kiedy traci on świadomość, obowiązkiem szpitala jest aktywne zabieganie, aby mógł on spotkać się z duszpasterzem swojego wyznania”.

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia zapowiedział, że zostanie wydany specjalny poradnik prawny dla księży kapelanów.

Członkowie Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia dyskutowali również nad nowym dokumentem Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym LGBT+, który księża biskupi przyjęli w czasie ostatniego Zebrania Plenarnego w sierpniu br.

„W związku z tym, że pojawiło się stanowisko środowisk medycznych, które stoi w opozycji do tekstu przyjętego przez biskupów, poprosiliśmy Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy o przyjrzenie się podanym przez nich argumentom” – powiedział Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia. Podkreślił, że dokument poświęcony LGBT+ dotyczy nie tylko kwestii społecznych i światopoglądowych, ale również medycznych np.: rozpoznawania płci, czy możliwych terapii.

Ks. dr hab. Tomasz Wielebski zwrócił uwagę w czasie posiedzenia rady na miejsce osób starszych w posłudze duszpasterskiej. Powiedział, że w roku 2050 ok. 1/3 społeczeństwa, będą stanowili ludzie w wieku powyżej 65 lat.

„Z tej racji Polskie Stowarzyszenie Pastoralistów przygotowało publikację +Seniorzy wyzwaniem dla Kościoła w Polsce+, będącą próbą zarysowania modelu duszpasterstwa ludzi starszych w oparciu od dane socjologiczne, pedagogiczne i psychologiczne” – powiedział ks. dr hab. Tomasz Wielebski.

W jego ocenie „nie można zawężać duszpasterstwa służby zdrowia tylko do samego personelu medycznego, czy pacjentów. Przedmiotem troski są zarówno chorzy, jak i niepełnosprawni, czy szeroko rozumiana grupa seniorów” – zwrócił uwagę ks. dr hab. Tomasz Wielebski.

Podkreślił, że zespołowa opieka duszpasterska wymaga zmiany myślenia o miejscu i roli świeckich w Kościele.

„Zespół powinien składać się ze specjalistów z różnych dziedzin” – dodał.

W obradach wziął udział przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa ks. bp Romuald Kamiński.

PAP

drukuj