fot. parafiatylicz.pl

Zakończyła się uroczystość ogłoszenia Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej

W Tyliczu odbyła się uroczystość ogłoszenia Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej – Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Jeż.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej w słowie skierowanym do zgromadzonych wiernych wskazał na wyjątkowość tylickiego obrazu Matki Bożej. Przypomniał, że Maryja w swoim wizerunku przybyła do Tylicza w XVII w. Od tamtej pory – jak powiedział – obraz jest stałym znakiem obecności Maryi, która pomaga i opiekuje się mieszkańcami tylickiej ziemi.

Ks. bp Andrzej Jeż podkreślił również historyczny wymiar erygowania nowego sanktuarium. Przypomniał, że jest ono 25. w diecezji tarnowskiej.

Zwrócił ponadto uwagę na szerokie znaczenie sanktuariów. Wskazał, że są m.in. miejscami pielgrzymkowymi, ewangelizacji, a także pokuty.

Dlatego sanktuaria mają szczególne miejsca strategiczne – to są konfesjonały, a więc sakrament pokuty. Nie ma prawdziwego sanktuarium bez sakramentu pokuty, dlatego też głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentów świętych w sanktuariach winno dokonywać się ze szczególną gorliwością. Ludzie dotknięci Bożym Słowem i Jego łaską odchodzą z tych miejsc inni, odnowieni, z nową siłą i nadzieją – powiedział ks. bp Andrzej Jeż.

Po Mszy św. odbyła się procesja Dróżkami Maryjnymi, a następnie odczytany został akt oddania parafian i Ojczyzny Chrystusowi Królowi.

Uroczystość z Tylicza transmitowały Radio Maryja  i TV Trwam.

RIRM

drukuj