„Z Maryją trwam w Kościele|” – odpust w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, będącym sercem i kolebką Zgromadzenia Sióstr Loretanek, odbędzie się 8 września, w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Hasłem modlitewnego spotkania jest deklaracja wiary i zaufania: „Z Maryją trwam w Kościele”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Centralnym punktem uroczystości będzie Msza Święta sprawowana o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Pątnicy, którzy przybędą do Loretto, będą mogli uczcić figurę Matki Bożej Loretańskiej, ucałować relikwie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego i pomodlić się za ich przyczyną w swoich intencjach i prośbach. Spotkanie rozpocznie się od odśpiewania Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 9.00.

Będzie też okazja do spotkania z s. Alojzą Hornowską CSL, animatorką Rodziny Loretańskiej, która również do przybyłych pielgrzymów skieruje swoje słowo. Będzie ku temu szczególna okazja, gdyż to dzieło duchowe, jakim jest Rodzina Loretańska, w tym roku będzie obchodzić jubileusz 25-lecia istnienia.

W godzinach przedpołudniowych przewidziany jest wspólny różaniec. Wszyscy zebrani są zaproszeni do modlitwy, którą poprowadzi wspólnota Żywego Różańca z Loretto.

Nie zabraknie również akcentu muzyczno-modlitewnego, jakim będzie muzyczne uwielbienie z Maryją. Po nim nastąpi konferencja formacyjna, którą wygłosi ks. Albert Warso.

Ciekawą atrakcją tego odpustu będzie konkurs wiedzy o Loretto, kulcie Matki Bożej Loretańskiej i bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, Rodzinie Loretańskiej, jak również o Zgromadzeniu. Wszyscy uczestnicy tego quizu wezmą potem udział w losowaniu figury Matki Bożej Loretańskiej, która na rok zostanie przekazana zwycięzcy.

Swoje siły będzie można pokrzepić smacznym posiłkiem prosto z kuchni loretańskiej. Będzie też możliwość nabycia ciekawych pamiątek, rękodzieł oraz pozycji książkowych z Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

Na zakończenie uroczystości o godz. 15.00 zostanie wspólnie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem ks. bp. Dariusza Zalewskiego z Ełku. Rozesłanie wszystkich przybyłych nastąpi po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w uroczystości indywidualnie czy grupowo, zaproszeni są do Loretto – domu Matki. Zgłoszenia grup zorganizowanych można dokonać pod nr telefonu 29 741 17 37 lub 87.

Siostry loretanki zapraszają również do podjęcia trudu pieszej pielgrzymki do tronu Pani Loretańskiej. Wiele parafii organizuje takie wydarzenia każdego roku, tuż przed odpustem. Na szczególną uwagę zasługuje piesza pielgrzymka z Drohiczyna (miejsca narodzin ks. Ignacego Kłopotowskiego) do Loretto (miejsca jego pochówku), która ma już swoją prawie dziesięcioletnią tradycję. W tym roku termin przypada na 5-8 września. Szczegóły znajdują się na stronie: loretanki.pl

loretanki.pl/radiomaryja.pl

drukuj