Wyciągnij rękę do ubogiego!

„Wyciągnij rękę do ubogiego!”- pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Światowy Dzień Ubogich. Obchody tego dnia są szczególną okazją, by pochylić się nad najbardziej potrzebującymi – wskazuje archidiecezja krakowska.

Dziś po raz czwarty odbywa się Światowy Dzień Ubogich. Ojciec Święty Franciszek ustanowił ten szczególny dzień w 2017 roku.

„Zawsze spotkanie osoby ubogiej jest dla nas wyzwaniem i pytaniem: Co możemy zrobić, aby wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć jej marginalizację i cierpienie?” – pytał w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek, wskazując, że chrześcijanin jest w sposób szczególny wezwany do dzielenia się z drugim człowiekiem.

„Krzyk milczenia wielu ubogich musi docierać do Ludu Bożego będącego zawsze i wszędzie w gotowości, by dać im głos, aby solidaryzować się z nimi i bronić ich przed hipokryzją oraz wieloma obietnicami bez pokrycia, a także, by zaprosić ich do udziału w życiu wspólnoty” – tłumaczy Ojciec Święty.

Na wezwanie papieża Franciszka już po raz czwarty odpowiada archidiecezja krakowska, która pomimo trwającej pandemii nie ustaje w pomaganiu najuboższym.

„Nie możemy zostawiać ubogich samych, szczególnie dzisiaj, kiedy wszyscy zmagamy się z trudną rzeczywistością pandemii. Światowy Dzień Ubogich, choć w zmienionej formule, musi się odbyć” – mówi ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej.

Najważniejszym punktem obchodów będzie Msza święta w Bazylice Mariackiej, której przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Jednak Światowy Dzień Ubogich to nie tylko modlitwa, ale także materialna pomoc potrzebującym. W tym roku najubożsi otrzymają kubki termiczne oraz maseczki.

„Kubki termiczne, utrzymujące ciepło napoju, pomogą potrzebującym przetrwać nadchodzące mrozy, a maseczki to wsparcie w walce z trwającą pandemią koronawirusa” – tłumaczy ks. Łukasz Michalczewski.

Organizatorzy zapewniają, że bez pomocy nie zostaną również starsi i samotni. W ramach obchodów Światowego Dnia Ubogich do samotnych seniorów udadzą się do wolontariusze, którzy będą rozwozić posiłki.

archidiecezja krakowska/radiomaryja.pl

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl