Wybór: upadek moralny czy finansowy?

Od pierwszego sierpnia wszyscy pracodawcy amerykańskich firm i przedsiębiorstw mają obowiązek zastosowania się do tzw. prawa ObamaCare. Mają też wybór: naruszenie zasad religijnych i finansowanie antykoncepcji, sterylizacji i aborcji lub czyste sumienie i płacenie kar, które w rezultacie mogą wyeliminować ich z rynku.

– Realizacja tego mandatu „oznacza początek końca wolności religijnej w naszym kraju” – mówi cytowana przez Catholic News Agency Christen Varley, dyrektor Conscience Cause, jednej z niezależnych organizacji, które bronią wolności religijnej i prawa sumienia, odnosząc się do obowiązku wdrażania przepisów kontrowersyjnej ustawy. Varley przypomniała, że dla amerykańskich pracodawców nadszedł czas zmierzenia się z „trudnym do wyobrażenia wyborem”. Muszą zastosować się do nowych zapisów ustawy i zaprzeczyć swojej wierze lub też postąpić zgodnie z sumieniem i zasadami wiary i płacić wysokie kary, które w rezultacie mogą wykluczyć ich z rynku. Christen Varley ostrzegła, że jeżeli teraz Amerykanie nie zaprotestują, to tylko „kwestią czasu pozostanie atak na inne ich wartości”. – Dla każdego, kto zmuszany jest do pójścia na kompromis ze swoimi zasadami, frustracja to za mało. Przez 50 lat wkładaliśmy wiele wysiłku w budowanie naszych firm opartych na historii i dziedzictwie. Teraz rząd mówi nam, że mamy iść na kompromis z tym, w co wierzymy, lub płacić kary – mówi Andy Newland, wiceprzewodniczący firmy Hercules Industries, której sąd odroczył czas wprowadzenia kontrowersyjnego prawa. Wielu Amerykanów zapamięta dzień 1 sierpnia. – Już zawsze będzie się nam kojarzył z wrzuceniem do rządowego śmietnika naszej wolności – mówił Matt Smith, przewodniczący Catholic Advocate, bezpartyjnej instytucji, która zachęca katolików, aby byli wierni zasadom wiary i nauczaniu Kościoła. – Rząd nigdy nie będzie w stanie naprawić tysięcy złamanych sumień, dopóki nie cofnie tego prawa – dodał. Przypomnijmy, że 1 sierpnia minął termin dostosowania się do przyjętego przez administrację Obamy prawa dla wszystkich organizacji pro-profit. Ubezpieczenie, jakie będą oferować pracodawcy, ma zapewniać pracownikom również dostęp do antykoncepcji, sterylizacji, środków wczesnoporonnych i aborcji. W tym przypadku prawo wolności sumienia czy przekonania religijne pracodawcy nie są brane pod uwagę. Jeśli firma bądź przedsiębiorstwo nie będą chciały objąć takim ubezpieczeniem swoich pracowników, za każdą osobę zostanie naliczona kara grzywny. Do nowych przepisów nie muszą się jeszcze stosować organizacje non-profit. Dla nich termin wdrażania zapisów upłynie 1 sierpnia 2013 roku.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl