Wrocław: Uroczystości ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Ks. abp Józef Kupny przewodniczył we wrocławskiej katedrze Mszy św. w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Wspólnie z nim modlili się kapłani z całej archidiecezji oraz goście odbywającej się dziś w stolicy Dolnego Śląska Międzynarodowej Konferencji „To czyńcie na moją pamiątkę”.

Wśród goszczących na konferencji jest ks. abp Piero Marini, były Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, bliski współpracownik św. Jana Pawła II.

W homilii ks. bp Jacek Jezierski, pasterz Kościoła elbląskiego, ukazując Eucharystię jako ofiarę podkreślił, że wymaga ona zarówno od tych, którzy ją sprawują, jak i od tych, którzy w niej uczestniczą „postawy ofiarnej, ofiarnego życia – poświęconego Bogu i ludziom na wzór Chrystusa”. „Msza św. nie jest tylko spotkaniem przyjaciół i radosnym świętem” – mówił ks. bp Jezierski,

W dalszej części rozważania ks. biskup zwrócił uwagę na wartości Komunii Świętej, która – jak wskazał – zaspokaja głód i pragnienie Boga uczestników Eucharystii, jest posiłkiem w drodze spożywanym przez pielgrzymów, zdążających do królestwa Bożego. „Być może nadużywamy obrazu uczty na określenie Eucharystii i Komunii Świętej” – zaznaczył ksiądz biskup, tłumacząc, że uczta jest domeną bogatych i samowystarczalnych. Pochwalił przy tym „przebudzenie adoracyjne” w wielu ruchach parafialnych, społecznościach życia konsekrowanego i seminariach. Trwanie w milczeniu przed Najświętszym Sakramentem, na kolanach, w postawie najwyższego szacunku, miłości, ale tez i pokuty wobec Ciała Pańskiego kaznodzieja określił mianem „odkrywania na nowo, że Pan jest w Eucharystii”.

Z racji dzisiejszego święta w godzinach popołudniowych wrocławianie zostali zaproszeni do katedry na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. bp Jacek Kiciński.   

Ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej/RIRM

drukuj