fot. PAP/Valdemar Doveiko

Wilno: Otwarto pierwsze na Litwie hospicjum dla dzieci

W Wilnie otwarto pierwsze na Litwie hospicjum dla dzieci. Nowy ośrodek jest częścią hospicjum im. błogosławionego ks. Michała Sopoćki. Jego założycielką jest polska zakonnica s. Michaela Rak.

Siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego to przyjaciółka ubogich i chorych. Jest założycielką m.in. pierwszego hospicjum na Litwie.   Jego pacjentów 21 listopada ubiegłego roku odwiedziła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

– Jakieś takie umocnienie w tym spotkaniu nastąpiło w przestrzeni tego, co nasi chorzy niosą na co dzień – żeby kolejny dzień, kolejna chwila była właśnie takim pełnym szczęścia życiem – mówiła s. Michaela Rak.

Jak wspomina s. Michaela – to nie była tylko wizyta kurtuazyjna. To było prawdziwe spotkanie człowieka z człowiekiem.

– Tam była cała przestrzeń takiego zatrzymania się, wysłuchania, czułości,  emocjonalności, rozumienia wzajemnego – podkreśliła założycielka pierwszego hospicjum na Litwie.

Pracownicy i wolontariusze hospicjum na co dzień opiekują się pacjentami nie tylko różnych narodowości, ale także wyznań i religii.

Nasze hospicjum pomaga nieodpłatnie wszystkim chorym. Mamy tylko refundację w wysokości 35 proc. – może bym tak powiedziała wprost – z Kasy Chorych, z którą mamy zawartą umowę tutaj na Litwie – oznajmiła s. Michaela.

Resztę pieniędzy na codzienne funkcjonowanie pochodzi z darów serca. Mimo wielu wyzwań udało się sfinalizować kolejne przedsięwzięcie. To pierwsze na Litwie hospicjum dla dzieci. Jego oficjalne otwarcie poprzedziła uroczysta Msza święta. Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski ks. abp Peter Rajicz.

– Dzisiaj podczas uroczystej Mszy św. na ręce Maryi, Matki Miłosierdzia składamy „nowe dziecko” – hospicjum dla dzieci. I prosimy, aby Najświętsza Maryja Panna, Matka Miłosierdzia otoczyła swoją miłością, swoim miłosiernym sercem wszystkich ludzi, którzy pracują i będą pracowali w hospicjum i wszystkich, szczególnie tych najmniejszych, którzy w nim doczekają się pomocypowiedział podczas homilii biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej.

Poświęcenia placówki dokonał ks. kard. Audrys Baczkis. Z okazji otwarcia nowego ośrodka dla dzieci list wystosowała polska para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser Duda.

Życzymy wielu sił i radości płynących z niesienia Państwa podopiecznym pomocy i ulgi w cierpieniu. Z dzielenia się dobrocią i miłością, tą niezwykłą empatią, którą przepełnione są Państwa serca. Z wyrazami szacunku i sympatii Agata Kornhauser Duda i Andrzej Duda” – napisała para prezydencka.

Pierwsze dzieci na oddział Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki zostaną przyjęte najprawdopodobniej już w przyszłym miesiącu.

TV Trwam News

drukuj