Fundacja Redemptoris Missio wysłała do Afganistanu już 100 tys. czapek

100 tysięcy czapek wysłała już do Afganistanu poznańska fundacja Redemptoris Missio. Fundacja we współpracy z polskimi żołnierzami od 10 lat pomaga afgańskim dzieciom. Właśnie zorganizowano 25 transport  pomocy humanitarnej, w którym przesłano nie tylko czapki, ale i ubrania, buty, rękawice oraz skarpetki.

Zimy w Afganistanie są bardzo chłodne. Temperatura potrafi tam spaść nawet do 15 stopni poniżej zera. Tymczasem setki dzieci żyje na ulicach w prowizorycznych namiotach.

– Wojna w Afganistanie trwa już od bardzo wielu lat. Cały czas rodzą się dzieci. Bieda jest okrutna. Najczęściej jest tak, że podczas wojen najbardziej cierpią ci najbardziej bezbronni i w tym przypadku są to kobiety i dzieci – mówiła Justyna Janiec-Palczewska, prezes poznańskiej fundacji Redemptoris Missio.

To właśnie kobietom i dzieciom, które uciekając przez atakami talibów, schroniły się w Kabulu, pomaga poznańska fundacja. A wszystko zaczęło się od sióstr urszulanek. To one wpadły na pomysł dziergania czapek.

– W ten czas przyszła myśl, że przecież ja umiem robić na drutach. A jedna z naszych sióstr miała dużo włóczki po zmarłej bratowej. Skojarzyła to, przyszła do mnie z tamtą, przyniosła włóczkę i zaczęłam robić. Zrobiłam pierwsze 150 czapek i przyniosłyśmy tutaj – wspominała s. Cecylia Śmiech.

Dziś kluby włóczkersów działają nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce.

– To jest wspaniałe zjawisko. Zaczęło się tutaj, w Poznaniu, od kilku dziergających osób, a już dzisiaj w najodleglejszych zakątkach Polski spotykają się panie, organizują w kluby i dziergają po to, żeby tym najbardziej potrzebujących pomóc – podkreślił Jacek Jarosz z fundacji Redemptoris Missio.

Właśnie wydziergano 100-tysięczną czapkę, która zostanie przesłana do Afganistanu.

– I prosili nas teraz, że już czapek mają wystarczająco i że mamy teraz robić sweterki, więc będzie nam potrzebna znowu włóczka, taka większa ilość, żeby te sweterki ładnie wyglądały – wyjaśniła s. Cecylia Śmiech.

W tegorocznym, 25 transporcie pomocy humanitarnej, oprócz ciepłych czapek, butów, rękawic czy skarpet do Afganistanu trafią też przybory szkolne i maskotki.

TV Trwam News

drukuj