fot. episkopat.pl

Wielkopolskie: w Buku uczczono 500-lecie śmierci ks. bp. Jana Lubrańskiego

500-lecie śmierci ks. bp. Jana Lubrańskiego, biskupa poznańskiego, założyciela działającej w Poznaniu i noszącej jego imię akademii uczczono w niedzielę w Buku (Wielkopolskie). Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

 

Jan Lubrański herbu Godziemba urodził się w 1456 roku. Był biskupem poznańskim w latach 1498–1520. Podejmował szereg inicjatyw, które przyczyniły się do rozwoju kultury i nauki – zwłaszcza w Wielkopolsce. Założona przez niego akademia była pierwszą w Poznaniu uczelnią o charakterze szkoły wyższej. Ksiądz biskup zmarł 23 maja 1520 roku w Buku. Wcześniej przez wiele lat dbał o rozwój gospodarczy tego miasta, tam też mieściła się lokalna rezydencja biskupia.

Metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki podkreślił w homilii, że Jan Lubrański należy do najwybitniejszych poznańskich biskupów. Przypomniał też jego liczne związki z Bukiem.

„Biskup Lubrański za swojego życia dbał o rozwój gospodarczy tego miasta, nadając miejscowym cechom przywileje, zabezpieczając miasto przed grabieżami, rozbudowując mury miejskie i poszerzając jego granice. Buk posiadał też lokalną rezydencję biskupią, dzięki czemu w tym mieście gościło wielu dostojników, nie wyłączając królów. W tejże rezydencji biskupa Lubrańskiego zastała śmierć” – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański podkreślał liczne zasługi biskupa dla diecezji, Kościoła poznańskiego, jego działalność polityczną i na polu upowszechniania nauki.

Wskazał, że w jego czasach poznański dwór biskupi „promieniował renesansowym humanizmem”. Przypomniał też, że pod koniec życia księdza biskup Jana Lubrański przystąpił do tworzenia wyższej szkoły w Poznaniu.

„Nowa instytucja miała przede wszystkim kształcić duchownych, pobierających do tej pory nauki w szkole katedralnej. Mimo daleko idących aspiracji, biskup nie był w stanie utworzyć pełnego uniwersytetu, bo na przeszkodzie temu stał duży autorytet Akademii krakowskiej a także brak odpowiednich sił profesorskich” – powiedział.

Ks. abp Stanisław Gądecki wskazał, że poza licznymi i ważnymi inwestycjami prowadzonymi na terenie wyspy katedralnej – Ostrowa Tumskiego, biskup wzniósł w Poznaniu także szpital i kościół św. Stanisława.

„Dwadzieścia lat rządów biskupa Lubrańskiego w Poznaniu było okresem wytężonej pracy budowlanej. Drugim ważnym ośrodkiem należącym do diecezji poznańskiej była Warszawa. Gdy ok. 1515 roku pożar zniszczył warszawski klasztor bernardynów, biskup Jan pospieszył z pomocą przy odbudowie prezbiterium i zakrystii tego kościoła” – przypomniał ks. abp Stanisław Gądecki.

Ks. bp Jan Lubrański zmarł nagłą śmiercią w nocy z 22 na 23 maja roku 1520 w Buku. 3 czerwca pochowano go w głównej nawie katedry. Pomnik z piaskowca wystawiony staraniem jego następcy, biskupa Piotra Tomickiego, został zniszczony podczas katastrofy katedry w roku 1790.

Po Mszy św. ks. abp Stanisław Gądecki poświęcił w Sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku okolicznościową tablicę upamiętniającą księdza biskupa Jana Lubrańskiego.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl