Wielka Środa w hiszpańskim Valladolid

Wielka Środa w Valladolid to przede wszystkim wieczorna Droga Krzyżowa ulicami miasta. Bierze w niej udział ks. kard. Ricardo Blázquez, miejscowy ordynariusz i przewodniczący Episkopatu Hiszpanii.

Wielka Środa rozpoczyna główną część Wielkiego Tygodnia. Wieczorem na ulicach miasta odbywa się najpierw Droga Krzyżowa. Biorą w niej udział dwa XVII- wieczne  “pasos”: Jezusa Nazarejskiego (anonim, XVII w.) oraz Chrystusa w agonii (Antonio de la Peña, 1684). Krótka homilia i błogosławieństwo ks. kard. Blázqueza oraz tradycyjny hymn ku czci Jezusa Nazarejskiego kończą Drogę Krzyżową.

Mieszkańcy miasta ściągają tłumnie na procesje, które rozpoczynają się o północy. Jest to niezapomniane doświadczenie wiary oraz piękna pasos, które powoli przesuwają się ulicami Valladolid. Panuje skupienie i cisza, przerywane jedynie rytmicznym biciem w bębny i przejmującym dźwiękiem trąbek. Po odśpiewaniu Miserere w kościele św. Marcina wyruszają w procesji pochodzące z XVII w. następujące stacje, czyli pasos: Chrystus Pokory (José de Rozas, 1691), Chrystus pochylający się z Krzyża ku Maryi (szkoła Gregorio Fernández, ok. 1642), oraz Matka Boża Bolesna – Quinta Angustia (Gregorio Ferández, ok. 1625), której towarzyszy szwadron konny, a także studenci szkoły policyjnej. Również o północy wyrusza procesja Chrystusa Pocieszenia (Gregorio Fernández, ok. 1610). Pokutnicy ubrani są w białe tuniki i fioletowe płaszcze i kaptury.

Procesje kończą się prawie o świcie. Nic dziwnego – od jutra rozpoczynają się wakacje. Wielka Środa to również zapowiedź najważniejszych procesji, które wyjdą jutro i pojutrze.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Hiszpania/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl