W Suszcu otwarto pierwszy w Polsce dom wspólnoty Cenacolo dla kobiet
W Suszcu w woj. śląskim otwarto pierwszy w Polsce dom wspólnoty Cenacolo dla kobiet. Pomoc w wyjściu z uzależnienia otrzyma dwanaście kobiet z Polski, Włoch, Ukrainy, Słowacji i Chorwacji – poinformowała archidiecezja katowicka.
Dom w Suszcu, w którym zamieszkały kobiety, został przekazany w 1928 r. siostrom ze Zgromadzenia św. Karola Boromeusza. Początkowo siostry urządziły w nim dom opieki dla ludzi chorych i starszych, a po II wojnie światowej zorganizowały tu izbę porodową.
W 2019 r. siostry boromeuszki przekazały dom wspólnocie Cenacolo – od tego momentu mieszkała w nim wspólnota mężczyzn chcących zerwać z uzależnieniem od różnych substancji. Teraz w domu pomoc w wyjściu z uzależnienia otrzyma dwanaście młodych kobiet z Polski, Włoch, Ukrainy, Słowacji i Chorwacji.
Papież Jan Paweł II uznał Wspólnotę Cenacolo za Międzynarodowe Stowarzyszenie Wiernych 30 maja 1998 r.
Aktualnie wspólnota prowadzi 71 domów w 20 krajach: we Włoszech (25 domów); Austrii 1; Bośni i Hercegowinie (2); Chorwacji (7), Francji (5), Anglii (1), Irlandii (1), Polsce (4), Portugalii (1), Słowacji (1), Hiszpanii (2), Stanach Zjednoczonych (4), Argentynie (4), Kostaryce (1), Brazylii (5), Meksyku (1), Peru (3), Paragwaju (1), Liberii (1) i na Filipinach (1).
W Polsce pierwszy dom otwarto marcu 2001 r. w Giezkowie koło Koszalina.
PAP