fot. Ewelina Charłaszów

W Brazylii zmarł o. bp Czesław Stanula CSsR

W Brazylii zmarł o. bp Czesław Stanula CSsR, polski biskup i misjonarz. Do Odkupiciela odszedł 15 maja br. – po latach misyjnej pracy w stanie Bahia, ciężkiej chorobie, w wieku 80 lat, w 63 roku życia zakonnego i w 56 roku życia kapłańskiego. Biskupem był 31 lat.

O. bp Czesław Stanula na misjach – początkowo w Argentynie, a potem w Brazylii – spędził 54 lata i oddał swe życie głosząc Obfite Odkupienie tamtejszym narodom. Został odznaczony w 2018 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Bratem zmarłego był zmarły w 1999 r. o. prof. Emil Stanula CSsR, znany patrolog.

O. bp Czesław Stanula CSsR urodził się 27 marca 1940 r. w Szerzynach w diec. tarnowskiej. Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Redemptorystów złożył 15 sierpnia 1957 r., a święcenia kapłańskie przyjął 19 lipca 1964 r. Wyjechał do pracy misyjnej w Argentynie, a następnie w 1972 r. został przeniesiony do Brazylii, do nowopowstającej placówki misyjnej polskich redemptorystów w ubogich regionach stanu Bahia – pracował przede wszystkim w sanktuarium w Bom Jesus da Lapa i jako misjonarz.

W 1989 r. został mianowany przez papieża św. Jana Pawla II biskupem diecezji Floresta w stanie Pernambuco w Brazylii, gdzie pracował do roku 1997. Następnie został przeniesiony do diecezji Itabuna w południowej części stanu Bahia, również jako ordynariusz, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę w 2017 r.

Oprócz swej normalnej posługi w diecezji był także szczególnie zaangażowany w duszpasterstwo rodzin i odnowę charyzmatyczną. W Konferencji Episkopatu Brazylii pełnił funkcję przewodniczącego regionu „Nordeste 3”.

O. bp Czesław Stanula dał się poznać jako człowiek pióra. Za swoją aktywność literacką 22 maja 2012 r. został przyjęty do Akademii Literatury w Itabuna, a za swoje zaangażowanie duszpasterskie i społeczne otrzymał 21 sierpnia 2013 r. tytuł obywatela honorowego stanu Bahia.

Również ojczyzna nie zapomniała o o. bp. Czesławie Stanuli. 7 maja 1996 r. w Ambasadzie Polski w Brasilii otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2018 r. otrzymał w Warszawie Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego Orderu.

Przybywając z wizytami w Europie, wyświęcił na kapłanów wielu polskich redemptorystów oraz bierzmował wiele polskiej młodzieży, szczególnie w Polskiej Misji Katolickiej w Monachium i w Stuttgarcie.

Ostatnie lata swego życia spędził w Salwadorze w stanie Bahia w Brazylii, czynnie głosząc Ewangelię i spełniając swoją posługę jako emerytowany biskup redemptorysta.

Obecnie są jeszcze dwaj inni biskupi rozpoczynający drogę swego powołania kapłańskiego i zakonnego w Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – o. bp Józef Słaby CSsR w Patagonii w Argentynie (prałatura Esquel) i o. bp Marek Piątek CSsR w Amazonii w Brazylii (diecezja Coari).

Zgromadzenie Redemptorystów dało Kościołowi w sumie 6 kardynałów, 30 arcybiskupów, 128 biskupów.

***

List o. Roque Alvesa, przełożonego wiceprowincji Bahia, informujący o śmierci i pogrzebie o. bp. Czesława Stanuli CSsR. 

 

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl