Kilka tysięcy pątników odwiedziło w weekend Jasną Górę

Kilka tysięcy pielgrzymów odwiedziło w pierwszy weekend marca sanktuarium maryjne na Jasnej Górze. Dominowali maturzyści z Poznania i Torunia, którzy modlili się o pomyślny wynik egzaminu dojrzałości. Z doroczną pielgrzymką przybyli też przewodnicy turystyczni z całej Polski.

Pielgrzymki klas maturalnych na Jasną Górę to tradycja, kontynuowana co roku przez tysiące młodych ludzi. Maturzyści przybywają do sanktuarium jesienią, na początku roku szkolnego, oraz u progu wiosny, na krótko przed maturą, kiedy nawet codziennie w klasztorze modlą się uczniowie z różnych części Polski.

W weekend w sanktuarium modliło się ok. 2 tys. maturzystów z diecezji toruńskiej oraz 1 tys. uczniów klas maturalnych z archidiecezji poznańskiej. Na najbliższy piątek zaplanowano pielgrzymki z diecezji wrocławskiej i gliwickiej, a na kolejną sobotę z archidiecezji częstochowskiej i gdańskiej. Przed końcem marca dotrą jeszcze maturzyści m.in. z diecezji kieleckiej, świdnickiej, gnieźnieńskiej, sosnowieckiej i legnickiej, a także kolejne grupy z Wrocławia i Poznania.

Według danych biura prasowego Jasnej Góry, w ubiegłym roku w zorganizowanych pielgrzymkach do sanktuarium przybyło w sumie ponad 103,6 tys. maturzystów w 388 grupach, nie licząc maturzystów, którzy odwiedzili Jasną Górę w ramach Światowych Dni Młodzieży. Liczba wszystkich pielgrzymów i turystów, którzy w ubiegłym roku odwiedzili jasnogórski klasztor, szacowana jest na ok. 4,5 mln osób.

Jasna Góra należy do największych w Europie sanktuariów maryjnych. Wielu pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę często wyznaje, że przyjeżdżają tu co najmniej trzy razy w życiu: w okresie pierwszej komunii świętej, przed maturą oraz po ślubie – z rodziną.

Maturzyści z Torunia pielgrzymowali pod hasłem „Idźcie i głoście”. Centralnym punktem ich pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył toruński ksiądz biskup pomocniczy Józef Szamocki.

„Marzycie o lepszym świecie, który będziecie budować razem z Panem Jezusem; inaczej was i waszych bliskich, by tutaj dzisiaj nie było” – mówił w homilii ksiądz biskup, wskazując, iż słowa ewangelii nadają sens ludzkiemu życiu i mogą być drogowskazem przy wyborze drogi życiowej, służącej temu, aby – jak mówił biskup – „budować lepszy świat”.

Z archidiecezji poznańskiej na Jasną Górę przybyła w weekend pierwsza grupa maturzystów; wkrótce planowana jest kolejna pielgrzymka z tego regionu. Mszy dla młodzieży przewodniczył poznański ksiądz biskup pomocniczy Damian Bryl. W homilii wskazał, że czas przygotowania do matury to szczególny okres.

„To jest też czas szczególny, ponieważ jest to czas decydowania – niektóre decyzje ukształtują wasze życie do końca. Dlatego zadbajcie proszę, aby te decyzje były dobre, mądre, przemyślane, żeby czegoś nie zrobić pochopnie. Bardzo chciałbym zaprosić was, abyście spróbowali usłyszeć swoje pragnienia, byście spróbowali zadbać o klimat ciszy, żeby usłyszeć to, co nosicie w waszych sercach; to, co dla was ważne” – nawoływał ks. bp Bryl, wskazując, iż „Jezus ma najlepszy z możliwych projektów na życie” młodych ludzi.

Oprócz maturzystów, w sobotę i niedzielę na Jasnej Górze gościli też przewodnicy turystyczni z całej Polski. Z doroczną, organizowaną od 33 lat pielgrzymką, przybyło ich ok. 1,5 tys. W spotkaniu uczestniczył m.in. ksiądz biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przewodniczący kościelnej Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, ks. bp Krzysztof Zadarko. Centralnym punktem pielgrzymki była niedzielna Msza św., której przewodniczył ordynariusz tarnowski ks. bp Andrzej Jeż.

„Jesteście tą potężną grupą, która głosi ewangelię w przestrzeni naszego narodu, w przestrzeni krajobrazu, w przestrzeni kultury i historii. To bardzo ważne, że jesteście ludźmi, którzy ukazują także rolę Kościoła w życiu naszego narodu, bowiem gdziekolwiek wyruszamy z jakąś grupą, pielgrzymką, to namacalnie dotykamy tej obecności wiary, nadziei, miłości narodu polskiego, który wypowiada się w pobożności, wypowiada się kulturze, w architekturze; wypowiada się właśnie mocą wiary w przestrzeni, którą tworzy, która niemal oddycha Bogiem” – mówił w homilii ks. bp Jeż, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

„To ważne, że zwracacie na to uwagę, że podkreślacie tę rolę. To jest głoszenie słowa bożego dzisiaj w świecie, gdzie próbuje się wyrzucić Chrystusa poza nawias życia społecznego, gdzie usiłuje się wymazać Ewangelię, gdzie tworzy się jakąś pseudokulturę, która w rzeczywistości – odrzucając Boga – odrzuca także człowieka” – dodał ksiądz biskup tarnowski.

W weekend na Jasnej Górze odbyło się również Ogólnopolskie Spotkanie Modlitewne w intencji kapłanów, osób zakonnych i misjonarzy, kleryków i nowych powołań, z udziałem ok. 200 osób. Natomiast od piątku do niedzieli trwały rekolekcje wielkopostne Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (tzw. Zakonu Bożogrobców), podczas których nauki wygłaszał ksiądz biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz.

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego powstał w 1099 r. w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził zakon w 1163 r. Jaksa z Miechowa. Członkowie Zakonu noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. W Polsce nazywano ich Bożogrobcami lub Miechowitami – od Miechowa, gdzie znajduje się ich główna siedziba. Na świecie zakon liczy dziś ok. 32 tys. członków – głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie. W Polsce dam i kawalerów zakonu jest ponad 200.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl