Autorstwa Nieznany - http://www.raciborz.com.pl/art33673.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47483559

[TYLKO U NAS] Ks. dr G. Kublin o świątobliwej Eufemii raciborskiej: Wkrótce po śmierci rozpoczął się jej kult, który trwa do naszych czasów

Bardzo zauważalna jest jej ciągła troska o dobra klasztoru, ale także jej staranie o poziom duchowy zakonnic. Wkrótce po śmierci rozpoczął się jej kult, który trwa do naszych czasów – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o świątobliwej Eufemii (Ofce) Piastównie OP ks. dr Grzegorz Kublin, postulator jej procesu beatyfikacyjnego.

W niedzielę 16 października w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu rozpocznie się proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej księżniczki raciborskiej Eufemii (Ofki) Piastówny OP (1299-1359). Pomimo tego, że żyła w dość odległych czasach, wiemy o niej – jak zaznaczył gość „Aktualności dnia” – bardzo dużo.

– Jej rodzice to książę raciborski Przemysł i Anna, księżniczka czerska. Miała także brata Leszka, siostrę Annę. 9 kwietnia 1313 r., mając ok. 14 lat, wstąpiła do klasztoru dominikanek w Raciborzu, który ufundował jej ojciec. Mniej więcej po roku nowicjatu złożyła śluby zakonne: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa. W tym klasztorze spędziła prawie 46 lat – mówił ks. dr Grzegorz Kublin.

W tymże klasztorze w latach 1341-1346, a następnie 1349-1358 piastowała stanowisko przeoryszy.

– Bardzo zauważalna jest jej ciągła troska o dobra klasztoru, aby zabezpieczyć jego dobre funkcjonowanie, rozwój, ale także jej staranie o poziom duchowy zakonnic. Oddała klasztor i wszystkie jego posiadłości pod opiekę papieża Klemensa VI, zyskując bullę protekcyjną dla klasztoru, a powodem tego były niespokojne czasy – wojna polsko-czeska o Śląsk – wskazał postulator procesu beatyfikacyjnego raciborskiej Służebnicy Bożej.

Rozmówca Radia Maryja podkreślił, że Eufemia cieszyła się wielkim uznaniem i autorytetem nie tylko w swoim zakonie, ale także wśród rodziny książęcej oraz rycerstwa.

– 8 grudnia 1358 r. sporządziła swój testament, na mocy którego wszystkie włości, które posiadała przekazała klasztorowi, stąd jest nazywana fundatorką klasztoru. Dodajmy, że mogła posiadać te włości na zasadzie specjalnego indultu Stolicy Apostolskiej, który pozwalał zakonnicom posiadać ziemie, ale na użytek wspólnoty, na użytek klasztoru – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Jej życie duchowe opierało się na kulcie Jezusa Ukrzyżowanego, Ducha Świętego, Eucharystii i Matki Bożej. Wszystko, co robiła, robiła w duchu posłuszeństwa konstytucjom swojego zgromadzenia.

– Zmarła w opinii świętości 17 stycznia 1359 r. w klasztorze w Raciborzu. Pochowano ją w kaplicy św. Dominika w kościele klasztornym, a na jej grobie położono kamienną płytę z wyrytym jej wizerunkiem. Wkrótce po śmierci rozpoczął się jej kult, który trwa do naszych czasów – wskazał ks. dr Grzegorz Kublin.

W roku 2014 z polecenia ks. bp Andrzeja Czai, biskupa opolskiego, powołana została komisja historyczna ds. procesu beatyfikacji Ofki. Miała ona zebrać i zbadać dokumenty dotyczące jej życia, cnót i opinii świętości.

– Prace są na ukończeniu. Zebrano pokaźną ilość dokumentów pozytywnie świadczących o Eufemii, stąd biskup opolski zdecydował o wszczęciu procesu beatyfikacyjnego – poinformował rozmówca Radia Maryja.

Jednak sama opinia świętości nie wystarcza, by wynieść kogoś na ołtarze. Poza męczennikami, do ogłoszenia danej osoby błogosławioną potrzebny jest cud, który dokonał się za jej pośrednictwem.

– Mamy możliwość skorzystania – być może – z cudów historycznych, które się już dokonały, które są udokumentowane, tak jak w sprawie św. Stanisława Kazimierczyka – zaznaczył kapłan.

Niedzielne obchody z okazji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej rozpoczną się uroczystą Mszą świętą o godz. 12.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp Andrzej Czaja, biskup opolski. Homilię wygłosi biskup gliwicki, wielki czciciel Eufemii raciborskiej, ks. bp Jan Kopiec. Bezpośrednio po Mszy świętej nastąpi pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego – zaprzysiężenie Trybunału Beatyfikacyjnego.

Informacje o życiu i posłudze zakonnej świątobliwej Eufemii, a także teksty modlitw o jej beatyfikację oraz uproszenie łask u Boga znajdują się [tutaj].

Całość rozmowy z „Aktualności dnia” jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl