PAP/Grzegorz Momot

Trwamy w radości ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa

Trwamy w radości ze Zmartwychwstania Chrystusa. W całej Polsce sprawowane były wieczorne Liturgie Wigilii Paschalnej oraz Msze św. z procesją rezurekcyjną.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to czas radości dla chrześcijan.

– Przez cały dzisiejszy dzień i przez następne dni Paschalnej Oktawy witajmy się najpiękniejszym ze wszystkim możliwych pozdrowień i najbardziej też przepełnionym nadzieją, poprzez którą wszyscy „spe salvi sumus” – „jesteśmy zbawieni”: „Chrystus zmartwychwstał, Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!” – zachęcał wiernych w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

https://twitter.com/ArchKrakowska/status/1774350166645948850

W wielu kościołach już w nocy po zakończonej Liturgii Wigilii Paschalnej było słychać dzwony obwieszczające światu, że Chrystus Zmartwychwstał. Ta wieść o zmartwychwstaniu niosła się też o świcie podczas procesji rezurekcyjnych.

Nie bójmy się głosić orędzia o zmartwychwstaniu w każdym miejscu i sytuacji – zachęcał  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita gdański,  ks. abp Tadeusz Wojda.

– Na ulicach, w szkołach, w urzędach gdziekolwiek jesteś, abyś zawsze głosił Ewangelię Chrystusa Zmartwychwstałego. Bądź uczniem zmartwychwstania i głoś Ewangelię tam, gdzie Chrystus dzisiaj cię posyła – mówił ks. abp Tadeusz Wojda.

To trudne zadanie zwłaszcza dziś – o czym mówił ks. kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przestrzegał przed bezkrytycznym wchłanianiem tego, co podsuwa człowiekowi współczesny świat. A ten świat pod hasłami nowoczesności podsuwa nam dziś prawo do tzw. aborcji na życzenie czy też próbuje zmienić definicję małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Dzieje się to również w Polsce.

– Człowiek, który mieni się być chrześcijaninem, katolikiem musi zrezygnować ze standardów nowoczesności, nawet jeżeli zostanie określony jako przestarzały i zacofany – podkreślił ks. kard. Kazimierz Nycz.

– Nie człowiek decyduje o ludzkim życiu, jego początku i końcu. Nie człowiek decyduje o podstawowych instytucjach życia społecznego, takich jak małżeństwo i rodzina – dodał metropolita warszawski.

O współczesnych zmaganiach o koncepcję człowieka mówił w Częstochowie metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo.

– Wybór jak słyszymy około, czy ponad 50 płci jest prowokacją wobec Boga,  ale i oszustwem dla natury ludzkiej. Bóg nas nie stworzył z przypadku czy z jakiejś konieczności. Bóg stworzył nas z miłości, dlatego człowiek nie może się odnaleźć inaczej jak poprzez rodzinę, małżeństwo i we wspólnocie Kościoła – zaznaczył ks. abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski wskazywał, że miłość międzyludzka nie ma być tylko przedmiotem biologii, ale prawdziwej więzi osobowej pomiędzy kobietą a mężczyzną owocującą życiem.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl