fot. Monika Bilska

Toruń: Motocykliści Rajdu Katyńskiego modlili się w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Motocykliści i przyjaciele Rajdu Katyńskiego modlili się dziś w toruńskim Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W trasę ruszą 10 sierpnia, by ponownie uczcić pamięć o Katyniu oraz spotkać się z rodakami ze Wschodu.

Chcą być iskrą, która zapala. Kontynuują to wszystko, czego nauczyli się od swojego komandora – Wiktora Węgrzyna.

– On nas wychował, on nas rozkochał w Kresach i jemu chcemy za to dziękować – podkreśliła komandor Rajdów Katyńskich Katarzyna Wróblewska.

Na trasę rajdu motocykliści ruszą 10 sierpnia, ale wcześniej przyjechali do Torunia, by modlić się przy okazji 80. rocznicy urodzin Wiktora Węgrzyna.

– Takich ludzi w Polsce brakuje. Takich, którzy robią coś nie po to, żeby budować swoje ego, ale naprawdę dla dobra Polski – zaznaczyła Katarzyna Wróblewska.

Za takich ludzi chcą się modlić. Ale i u takich ludzi znajdują dziś wsparcie. Bo tam na górze ich komandor modli się za nich – mówiła córka Wiktora Węgrzyna – Iwona.

– Trudne sprawy się rozwiązują i udaje się robić więcej, więcej i więcej – akcentowała Iwona Węgrzyn-Bocheńska, córka komandora Wiktora Węgrzyna.

Więcej to np. stypendium komandora, które umożliwia młodzieży na Kresach studia w Polsce. Kresy, a właściwie Polacy na Kresach, zawsze byli w centrum tych rajdów. To Polska wreszcie zaczęła przyjeżdżać do nich.

– To nie ci ludzie opuścili Polskę, ale przez samą kwestię przesunięcia granic niejako „to Polska ich opuściła” – podkreśliła Iwona Węgrzyn-Bocheńska.

Mimo śmierci Wiktora Węgrzyna Rajd Katyński przetrwał. To Toruń jest tym miejscem, gdzie rajd odnalazł swój dom – mówił kustosz Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II o. Andrzej Laskosz CSsR.

– Chcemy też, by Rajd Katyński miał takie swoje miejsce w Polsce właśnie w postaci naszej świątyni – zaznaczył o. Andrzej Laskosz CSsR.

Dziś w Sanktuarium modlitwie w intencji Wiktora Węgrzyna przewodniczył dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Gdy poznałem pana Wiktora, to mogę powiedzieć jedno – to był ogień, wiedział, czego chce – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

To była prawdziwa pielgrzymka. Motocykliści najpierw modlili się na Różańcu, później wzięli udział we Mszy św. I to w jej trakcie powierzyli się Matce Bożej.

– Dziękujemy Ci za Twoją szczególną, matczyną opiekę we wszystkich pielgrzymich podróżach po naszym pięknym kraju i zagranicą – modlił się jeden z motocyklistów.

Przyjechali po błogosławieństwo. Chcą, by to Bóg czuwał nad nimi, gdy ruszają w trasę.

– Pan Wiktor Węgrzyn i te wasze świadectwa, jak jedziecie – to jest wzruszające – jak jedziecie na Wschód. Niesiecie może nie iskrę, ale ogień. Jak przyjmują was ci ludzie dobrze, bo wy macie miłość, ale miłość do Pana Boga – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dyrektor Radia Maryja pobłogosławił kaski i kluczyki motocyklistów. Później kustosz sanktuarium poświęcił też motocykle. W tym roku mają w planach dwie trasy. Jedna wiedzie przez Ukrainę i Rosję, by wrócić przez Białoruś. Druga prowadzi przez Litwę, Łotwę i – również – Rosję.

– Te dwie trasy startują razem i krzyżują się w Katyniu –  wyjaśniła Katarzyna Wróblewska.

W przyszłym roku odbędzie się 20. jubileuszowy rajd.

– Część Rajdu Katyńskiego w przyszłym roku – 20. rajd, rocznicowy – będzie również w Stanach Zjednoczonych – zapowiedziała Iwona Węgrzyn-Bocheńska.

Córka komandora Wiktora Węgrzyna na co dzień mieszka w Chicago. Jednak i tam pamięta o miejscu, z którego pochodzi. Bo tak, jak w swoich motocyklistach, tak i w niej komandor zaszczepił miłość do Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj