wroclaw.caritas.pl

Światowy Dzień Dziecka w archidiecezji wrocławskiej

Dzieci ze Szkolnych Kół Caritas z archidiecezji wrocławskiej wzięły udział w pierwszym Światowym Dniu Dziecka zorganizowanym w swoim mieście. Wydarzenie rozpoczął Bieg Wolności.

W sobotę i niedzielę Rzym odwiedziły dzieci z wielu zakątków świata. Przyjechały na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka. Podobne spotkanie odbyło się też we Wrocławiu. Udział w nim wzięły dzieci na co dzień udzielające się w Szkolnych Kołach Caritas.

– Szkolne Koła Caritas wychowują, przygotowują was także do tego, by potem, jak już będziecie dorośli, że będziecie także wrażliwi na potrzeby tych, którzy potrzebują naszej pomocy – zaznaczył ks. abp Józef Kupny, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita wrocławski.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym Biegiem Wolności. Sygnał do startu dał metropolita wrocławski, ks. abp Józef Kupny.

W Biegu udział wzięło ponad 300 dzieci ze Szkolnych Kół Caritas. Koła działają w ponad 50 szkołach całej archidiecezji.

– Staramy się uczestniczyć w pakowaniu paczek przy okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tego typu akcjach. Bardzo lubią pomagać – wskazał Grzegorz Kapica, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 107 we Wrocławiu.

Członkowie Szkolnych Kół Caritas podkreślili, że to szerzenie dobra.

– Mam poczucie, że mam na coś większy wpływ, iż mogę nieść pomoc nawet nie przez jakieś trudne rzeczy, a przez drobne gesty, które mogą wpłynąć na ludzi, którzy tego potrzebują – podkreśliła Teresa Śmidoda, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Bieg Wolności nawiązuje do orędzia, które skierował do dzieci papież Franciszek. Mówił o tym, by nie zapominać o dzieciach, którym odbierane jest dzieciństwo.

– To jest część przesłania Ojca Świętego Franciszka, aby wolność nieść dalej, żeby być solidarnym szczególnie z dziećmi z miejsc, gdzie jest wojna, gdzie jest niepokój, głód, gdzie jest wielkie ubóstwo – akcentował Paweł Trawka, rzecznik Caritas archidiecezji wrocławskiej.

Niesienie wolności to jedno. Drugie, o czym mówił papież Franciszek, to rozmowa ze starszymi od siebie – rodzicami, dziadkami – i czerpanie od nich wiedzy. Kolejny Światowy Dzień Dzieci odbędzie się we wrześniu 2026 roku.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl