Spotkanie matek i teściowych

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie odbędzie się pierwsze Diecezjalne Spotkanie Matek i Teściowych. Spotkanie to organizowane jest we wspomnienie liturgiczne bł. Marianny Biernackiej – patronki teściowych.

– Spotkanie to organizowane jest z inicjatywy ks. bp. Jerzego Mazura, który chciał by więcej osób usłyszało o bł. Mariannie Biernackiej, szczególnie w czasie kiedy jesteśmy świadkami kryzysu małżeństwa i rodziny, kiedy często słyszymy naśmiewania z teściowych, a przecież każda teściowa jest matką – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Dariusz Kruczyński, autor modlitewnika teściowych i dyrektor ełckiej Caritas.

Jak wyjaśnił ks. Dariusz Kruczyński, ideą spotkania było przypomnienie jak ważną rolę w życiu rodzinnym odgrywa każda matka i każda teściowa.

– Wielu osobom niestety trzeba przypominać, że bez matki nie ma prawdziwego domu, rodziny. Teściowe tak jak matki są nauczycielkami. Błogosławiona Marianna Biernacka jest wzorem dla teściowych: wzorem pokory, modlitwy i cierpliwego uczenia – dodał ks. Kruczyński.

Diecezja łomżyńska poprzez diecezjalne spotkanie matek i teściowych chce podziękować w Roku Wiary za swoich błogosławionych, a wśród nich za bł. Mariannę Biernacką – matkę i teściową.

Ksiadz Kruczyński wyraził także nadzieję, że spotkanie w Łomży zostanie zaszczepione także do innych diecezji.  – Myślę, że jest taka potrzeba aby raz w roku we wskazanym przez księdza biskupa diecezjalnego miejscu odbyło się takie spotkanie. Takie spotkanie może być impulsem do pojednania pomiędzy synowymi a teściowymi, które często przez wiele lat żyją obok siebie w zgrzycie – dodał ks. Kruczyński.

Kapłan zachęcił także, by modlitewnik teściowych był takim prezentem dla matki czy teściowej, który pomoże we wzajemnym zrozumieniu.

Błogosławiona Marianna wraz z mężem Ludwikiem miała sześcioro dzieci. Po śmierci męża zamieszkała u swego syna i synowej Anny. Na początku lipca 1943 roku gestapowcy skazali jej syna i synową na śmierć. Synowa Anna była w stanie błogosławionym z drugim dzieckiem. Wcześniej  mieli już dwuletnią córeczkę Eugenię. Z tego powodu Marianna postanowiła umrzeć za synową i jej nienarodzone dziecko. Rozstrzelano ją 13 lipca 1943 roku w Naumowiczach koło Grodna wraz z grupą 49 mieszkańców Lipska. Została beatyfikowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 lipca 1999 roku w Warszawie, w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

„Wpatrując się w postać i świetlany przykład bł. Marianny Biernackiej chcemy ożywiać jej kult w Kościele łomżyńskim” – czytamy na stronie diecezji łomżyńskiej.

Program Diecezjalnego Spotkania Matek i Teściowych z racji  wspomnienia bł. Marianny Biernackiej:

godz. 10.00 – powitanie pielgrzymów i intronizacja figury bł. Marianny Biernackiej
godz. 10.20 – konferencja: „Błogosławiona Marianna Biernacka – męczennica, która oddała życie za synową w stanie błogosławionym” – ks. Dariusz Kruczyński – Ełk
godz. 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego
godz. 12.00 – konferencja: „Blaski i cienie relacji w rodzinie wielopokoleniowej. Rola matki i teściowej” – dr hab. Jacek Kurzępa – SWPS Warszawa
godz. 12.40 – przerwa na posiłek
godz. 13.15 –Różaniec z modlitwą o uzdrowienie relacji w rodzinie
godz. 14.00 – procesja błagalna z figurą bł. Marianny
godz. 14.15 – koncert ku czci błogosławionej w wykonaniu artystów Opery Narodowej w Warszawie

Zakończenie ok. godz. 15.30

Marta Milczarska

drukuj