Rzecznik KEP: w Boże Narodzenie – jak sama nazwa wskazuje – świętujemy urodziny Jezusa

Odzieranie świąt z religijnych odniesień jest jak obchodzenie urodzin bez udziału jubilata. W Boże Narodzenie – jak sama nazwa wskazuje – świętujemy urodziny Jezusa – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak podkreślił rzecznik Episkopatu, w niektórych środowiskach podejmowane są próby obchodzenia świąt Bożego Narodzenia bez odniesienia do religii. Jednak – zdaniem ks. Rytela-Andrianika – takie świętowanie traci sens i powoduje, że „nie wiadomo, co właściwie świętujemy”.

„To jest kwestia uczciwości. Musimy pamiętać, że w Boże Narodzenie – jak sama nazwa wskazuje – będziemy świętować urodziny Jezusa Chrystusa. Fakt, że sam Bóg stał się bezbronnym dzieckiem, jednym z nas, jest naprawdę niesamowity i piękny” – ocenił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że wszystkie symbole Bożego Narodzenia odnoszą się do rzeczywistości duchowej.

„W dniu Wigilii, 24 grudnia, wspominamy pierwszych ludzi: Adama i Ewę, przez których grzech wszedł na świat. Dlatego choinka, którą ubieramy w święta, jest symbolem drzewa rajskiego. Przypomina nam, że tym, który ocalił nas od grzechu i przywrócił nam szczęście, jest Jezus Chrystus” – zaznaczył. Jak wyjaśnił ks. Rytel-Andrianik, podobną wymowę ma zwyczaj obdarowywania się prezentami, który jest pamiątką darów, jakie Panu Jezusowi przynieśli Trzej Królowie i pasterze.

Zaznaczył, że przyjście Boga na świat w ludzkiej rodzinie jest dla nas wezwaniem, by w Boże Narodzenie nie zamykać się w czterech ścianach, ale pamiętać o innych.

„W Boże Narodzenie chcemy być jak Jezus, który zszedł do nas z nieba na ziemię, więc i my powinniśmy w tym czasie wyjść z ciepłego, przystrojonego domu do innych – zwłaszcza samotnych i cierpiących. Boże Narodzenie to także czas przebaczenia i składania dobrych życzeń – dlatego dzielimy się opłatkiem” – wyjaśnił.

Zdaniem rzecznika KEP, odzieranie świąt z ich religijnych odniesień to jest tak, jakbyśmy „obchodzili urodziny bez udziału jubilata”.

„To tak, jakbyśmy przyszli do kogoś na urodziny i wyprosili go za drzwi” – ocenił ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wówczas – jak wyjaśnił – święta przestają być Bożym Narodzeniem, a zamieniają się np. w „święta zimowe”.

„Aby Boże Narodzenie było udane, a nie udawane, trzeba przeżyć je razem z Panem Bogiem” – stwierdził ks. Rytel-Andrianik.

Zaapelował, by katolicy, którzy chcą świętować Boże Narodzenie, nie byli dyskryminowani w swoich środowiskach.

„Często zdarza się, że ktoś – w obawie, by nie urazić osób niewierzących lub wyznających inną religię – nie chce, by w zakładzie pracy lub szkole organizowane było spotkanie opłatkowe czy jasełka. Ale dlaczego z powodu mniejszości dyskryminować większość, która sobie tego życzy? W Polsce 92 proc. osób to katolicy. Dlatego, jako ludzie wierzący, mamy prawo do tego, by świętować właśnie Boże Narodzenie” – stwierdził rzecznik episkopatu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl