fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Ruszył proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej – Matki Trędowatych

Ruszył proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej. Inauguracja odbyła się dziś o godz. 9.30 w katedrze poznańskiej na Ostrowie Tumskim. Postulatorem procesu jest ks. Jarosław Czyżewski.

Wanda Błeńska, nazywana „matką trędowatych”, ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym i potrzebującym.

„Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych – napisał w edykcie wydanym w 2019 r. ks. abp Stanisław Gądecki.

Misjonarka uważała, ze jej praca jako lekarki ma też inny wymiar.

– Była szczególnie oddana Kościołowi, dlatego że bycie lekarzem traktowała także jako służbę duchową, służbę dla Boga. Mówiła, że misjonarz-lekarz to człowiek, który leczy zarówno ciało, jak i duszę – wskazał ks. prof. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii metropolitarnej w Poznaniu.

Zgodę na proces beatyfikacyjnego wydał ks. kard. Angelo Becciu, były już prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze. Dr Wanda Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła – Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Papież Franciszek wybrał ją na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

radiomaryja.pl/ missio.org.pl

 

drukuj