fot. episkopat.pl

Przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki obchodzi 9 czerwca 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Uroczystości dziękczynne odbędą się w piątek w Gnieźnie oraz w sobotę w Poznaniu.

Ks. abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie 9 czerwca 1973 r. z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

W piątek metropolita poznański będzie uczestniczyć w Gnieźnie we Mszy św. dziękczynnej o godz. 12.00. Homilię wygłosi prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę w Poznaniu. W podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa ks. abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył tego dnia Eucharystii w katedrze poznańskiej o godz. 11.00. Homilię wygłosi metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Marek Jędraszewski.

Jako wspólnota Kościoła Poznańskiego pragniemy otoczyć jubilata modlitwą i dziękować Bogu za jego posługę” – czytamy na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej w zaproszeniu na uroczystości.

Księża archidiecezji poznańskiej w podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa ks. abp. Stanisława Gądeckiego wsparli budowę powstającego w diecezji Kamieniec Podolski na Ukrainie Centrum Rehabilitacji Duchowej i Psychologicznej im. św. Jana Pawła II. Ośrodek będzie służyć leczeniu psychologicznemu traum wojennych i wsparciu duchowemu osób dotkniętych wojną i jej konsekwencjami.

Ks. abp Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie. Święcenia biskupie otrzymał w 1992 r. Metropolię poznańską objął w 2002 roku. W 2004 r. ks. abp Gądecki został wiceprzewodniczącym KEP a w 2014 roku objął funkcję przewodniczącego.

Papież Jan Paweł II mianował ks. abp. Stanisława Gądeckiego konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami (1995-2008). 8 maja 2014 r. papież Franciszek mianował go członkiem Kongregacji Nauki Wiary na pierwszą kadencję, a 8 maja 2020 r. – członkiem Kongregacji na drugą kadencję. W latach 2016-2021 abp Stanisław Gądecki był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae).

Ks. abp Stanisław Gądecki włada biegle łaciną, greką i hebrajskim. Zna też włoski, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Jest autorem licznych publikacji naukowych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl