Prekursor pojednania

Dzisiaj mija 40. rocznica śmierci wybitnego polskiego pasterza, autora słynnego „Orędzia biskupów polskich do hierarchów niemieckich” ks. kard. Bolesława Kominka, metropolity wrocławskiego.

Uważany jest za prekursora pojednania europejskiego. Urodził się 23 grudnia 1903 roku w Radlinie na Śląsku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1927 r. w Katowicach. W 1945 r. został mianowany administratorem apostolskim w Opolu. Zmuszony przez komunistów musiał opuścić diecezję w styczniu 1951 roku. Dopiero w 1956 r. został skierowany do Wrocławia. Tutaj rozpoczął się najważniejszy okres jego działalności. Podjął wiele inicjatyw zmierzających do budowy struktur życia społecznego i kościelnego.

18 listopada 1965 roku biskupi polscy uczestniczący w obradach Soboru Watykańskiego II podpisali „Orędzie do niemieckich Braci w Chrystusowym Urzędzie Pasterskim”. Jego autorem był ks. abp Bolesław Kominek. Do historii przeszło zdanie z tego dokumentu: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Do godności kardynalskiej został podniesiony w 1973 roku. Rok później, 10 marca 1974 r., po ciężkiej chorobie zmarł we Wrocławiu. Został pochowany w znajdującej się w podziemiach katedry kaplicy św. Kazimierza. Dzisiaj o godz. 18.30 w tej świątyni będzie koncelebrowana uroczysta Msza Święta.

Marek Zygmunt

drukuj