Poznaj swoją godność, chrześcijaninie

Z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozmawia Małgorzata Bochenek


Papież Benedykt XVI podczas Mszy św. na stadionie Amadou Ahidjo w Jaunde, stolicy Kamerunu, przypomniał, że tylko Chrystus jest drogą życia. Poruszył wiele ważnych prawd, w tym sprawę poczucia akceptacji życia jako Bożego daru…

– Prawdy najbardziej oczywiste są najtrudniejsze, dlatego też ciągle i wszędzie trzeba je przypominać. Im bardziej są oczywiste, tym bardziej natrafiają na większy opór i sprzeciwy. Spojrzenie Ojca Świętego na tajemnicę i dar życia jest głęboko teologiczne, bardzo mocno zakorzenione w wierze w Boga.

Ojciec Święty nie tylko wzywa do poszanowania życia, ale swoje wezwanie uzasadnia, wskazując na Boga jako Pana życia. Człowiek jest z natury istotą religijną, jednak sama religijność nie wystarczy, potrzebne jest prawidłowe rozeznanie o Bogu. Pod tym względem sytuacja na Czarnym Lądzie, podobnie jak na innych kontynentach, ma swoją specyfikę, jest daleka od ideału. Wezwanie do poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci wynika z Objawienia. Zakorzenione jest w przesłaniu Pisma Świętego, gdzie znajdujemy powtarzające się wezwanie: „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty”.

W Afryce szacunek wobec życia aż do naszych czasów był czymś oczywistym. Dopiero zetknięcie z Europą spowodowało, że także tam nastąpiły pęknięcia w tej dziedzinie. Papież, przebywając w Kamerunie, zwraca uwagę na prawidłowy obraz Boga. Wzywa, aby wiara w Boga prawdziwego stała się jeszcze silniejszym niż do tej pory, szczególnie w środowiskach chrześcijańskich, fundamentem do obrony życia i szacunku wobec niego.


W czasie tyranii materializmu musicie być bardzo ostrożni, mówił Papież i zaapelował o zawierzenie wbrew nadziei. Jak odczytywać te słowa?

– Jest to wezwanie do chrześcijańskiej odwagi i męstwa. Ten wątek pojawia się we wszystkich papieskich przemówieniach. Benedykt XVI chce wyzwolić w chrześcijanach, tym razem na lądzie afrykańskim, to, co w nich drzemie. Wierzący w Chrystusa mają w sobie ogromne pokłady wielkich możliwości duchowych. Problemy pojawiają się na skutek nasilonego oddziaływania współczesnych środków masowego przekazu, które są krzykliwe, głośne, bardzo często napastliwe i agresywne wobec wiary i wartości chrześcijańskich.

Zwracając się do mieszkańców Czarnego Lądu, Benedykt XVI podejmuje słowa, którymi w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wielcy nauczyciele wiary zwracali się do wierzących w Chrystusa: „Poznaj swoją godność, chrześcijaninie”. Aby tę godność poznać, trzeba się zwrócić szczerze i prawdziwie do Boga. Nie można dać się zastraszyć, nawet jeśli to zastraszanie przybiera wyrafinowane formy, które tak często obserwujemy właśnie w środkach masowego przekazu. Starają się one wpływać na rzeczywistość, a nie ją odzwierciedlać. Widać to również w jednostronności i uproszczeniach doniesień z obecnej pielgrzymki Papieża do Afryki.


Dziękuję za rozmowę.
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl