fot. PAP/EPA

Portugalia: rozpoczęły się uroczystości rocznicy objawień w Fatimie

W sanktuarium w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się późnym popołudniem w sobotę dwudniowe uroczystości upamiętniające 102. rocznicę zakończenia objawień w tej miejscowości. Wśród licznych pielgrzymów są wierni z Polski.

Podczas rozpoczęcia uroczystości przemawiano w sześciu językach obcych, w tym po polsku. Szacuje się, że w dużych zorganizowanych grupach oraz indywidualnie na obchody objawień mogło tam dotrzeć ponad 400 wiernych z Polski.

Władze portugalskiej miejscowości spodziewają się, że łącznie w uroczystościach 102. rocznicy zakończenia objawień w Fatimie może uczestniczyć ponad pół miliona pielgrzymów, głównie Portugalczyków.

Wśród obcokrajowców, którzy dotarli do Fatimy w sobotę, dominują pielgrzymi z Włoch, Hiszpanii, Francji oraz Niemiec.

Jak powiedziała długoletnia była współpracowniczka sanktuarium w Fatimie Merces Gil, od trzech dekad wierni właśnie tych narodowości najczęściej docierają na obchody rocznicowe do portugalskiego sanktuarium.

„Po 2000 r. coraz liczniej przybywają tu Polacy, co wynika m.in. z bliskiej relacji papieża Jana Pawła II z fatimskim sanktuarium. Równolegle z tym zjawiskiem postępuje w samej Polsce rozszerzanie się kultu Matki Bożej Fatimskiej. Jego przejawem są m.in. coraz liczniejsze świątynie pod tym wezwaniem, a także powszechna obecność w polskich kościołach wizerunku Maryi zapamiętanej przez trójkę uczestników fatimskich objawień” – wyjaśniła Merces Gil.

Uroczystości w Fatimie zakończą się w niedzielę w godzinach popołudniowych Mszą świętą, której przewodniczyć będzie arcybiskup Seulu ks. kard. Andrew Yeom Soo-jung.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja i trwały do 13 października 1917 r. Co miesiąc trójce małych dzieci ukazywała się Maryja, przekazując im przesłanie dla ludzkości dotyczące nawrócenia, modlitwy i pokuty.

Trzykrotnie portugalskie sanktuarium odwiedzał papież Jan Paweł II, którego wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej uratowało w zamachu z 13 maja 1981 r. W dniu tym w Kościele obchodzimy właśnie dzień Matki Bożej Fatimskiej.

PAP

drukuj