Podwójny jubileusz Radia Niepokalanów

Dziś Radio Niepokalanów świętuje podwójny jubileusz 75-lecie istnienia rozgłośni i 18 lat od reaktywacji stacji.

Obchody rozpoczęły się Mszą św.  sprawowaną w Bazylice w Niepokalanowie. Po Eucharystii o godz. 14:30 rozpoczął się piknik ze świętym Maksymilianem, a o 15:30 koncert w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka. Jubileusz zakończył się o godz. 17:00 nabożeństwem majowym.

Jak informują organizatorzy świętowanie z Radiem Niepokalanów to okazja do odwiedzenia Niepokalanowa oraz spędzenia niedzieli w gronie rodziny i przyjaciół rozgłośni. W ten sposób zakon chce także uczcić dwa ważne jubileusze, które w tym roku są obchodzone przez franciszkańską rozgłośnię.

„Radio założone przez św. Maksymiliana powstało w grudniu 1938 roku, ale wojna i śmierć założyciela uniemożliwiły kontynuację działalności radiowej. Dlatego w tym roku przypada 75 rocznica uruchomienia najstarszej rozgłośni katolickiej w Polsce. Natomiast 1 marca tego roku minęło już 18 lat od reaktywacji Radia Niepokalanów” – zaznacza dyrektor radia o. Damian Karczmar.

Na uroczystości do Niepokalanowa przybyli główni przełożeni trzech franciszkańskich prowincji w Polsce, kapłani, dyrektorzy katolickich rozgłośni radiowych, samorządowcy, marszałkowie województw mazowieckiego i łódzkiego oraz słuchacze i czciciele Niepokalanej i ojca  Kolbego.

„Misja kontynuowania dzieła św. Maksymiliana Kolbego poprzez radio jest bardzo ważna dla franciszkanów i chrześcijan” – podkreśla o. Wiesław Pyzio, przełożony franciszkanów konwentualnych prowincji warszawskiej.

* * *

 

Radio Niepokalanów to najstarsza katolicka rozgłośnia w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy („Stacja Polska 3 – Radio Niepokalanów” – tak brzmiała oficjalna nazwa rozgłośni). Była to akademia wygłoszona przez o. Maksymiliana, która została nadana około godziny 19.00. Pomimo dość słabego odbioru, sygnał był słyszalny w całej Polsce. Jest to radio, założone przez świętego! – Maksymiliana Kolbego, kanonizowanego przez Jana Pawła II.

1 marca 2013 roku minęło 18 lat od reaktywacji Radia Niepokalanów. Był rok 1995, gdy po 57 latach przerwy w nadawaniu, spowodowanej II Wojną Światową oraz reżimem komunistycznym, Radio założone przez św. Maksymiliana wznowiło działalność, by kontynuować jego dzieło, rozpoczęte 8 grudnia w 1938 roku, a więc 75 lat temu.

Maksymilian Kolbe uważany była za szaleńca i za człowieka znacznie, wyprzedzającego swoją epokę. Nowoczesną techniką św. Maksymilian interesował się przez całe życie – w 1936 r. był jednym z pierwszych pasażerów kolei linowej na Kasprowy Wierch, a w 1938 r. uczestniczył w Berlinie w pierwszym pokazie telewizyjnym.

W tym samym roku na terenie swojego klasztoru założył pierwsze w Polsce katolickie Radio Niepokalanów, planował również budowę lotniska. Znany jest m.in. projekt statku kosmicznego, autorstwa św. Maksymiliana Kolbego. Senatorowie RP ogłosili Rok 2011 ogłosili Rokiem św. Maksymiliana.

Budynek, z którego nadawany jest obecnie program, powstał w 1938 r. z przeznaczeniem już wtedy na stację radiową. Maksymilian Kolbe wybudował go celowo na tyłach klasztoru w Niepokalanowie – z dala od pomieszczeń, w których hałasowały maszyny drukarskie. Mimo upływu lat od powstania Radia Niepokalanów, dyrekcji oraz pracownikom Radia Niepokalanów przyświecają takie same idee, jak jego założycielowi.

W programie radia znajdują się między innymi Godzinki, Modlitwa Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego (transmisja z krakowskich Łagiewnik oraz z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ołtarzewie), Apel Jasnogórski.

Każdego dnia transmitowana jest również Msza św. z Bazyliki w Niepokalanowie oraz raz w tygodniu (w czwartki o 7.10) Msza św. z Bazyliki Watykańskiej przy grobie bł. Jana Pawła II (sprawowana w języku polskim).

 Obecnie Radio Niepokalanów nadaje na obszarze dwóch województw: mazowieckiego zachodniego na 102,7 fm i łódzkiego na 98,6 fm oraz na całym świecie przez stronę internetową – www.radioniepokalanow.pl. Radio Niepokalanów prócz studia w Niepokalanowie, uruchomiło także (w 2007 r.) studio w Łodzi, które obecnie mieści się przy franciszkańskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana.

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl