Podkarpacie: W Zawadzie odbyły się obchody setnej rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej

W Zawadzie na Podkarpaciu odbyły się w niedzielę obchody 100. rocznicy koronacji słynącego łaskami Obrazu Matki Bożej. Uroczystość w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny była połączona z XX dożynkami województwa podkarpackiego.

Głównym punktem uroczystości była Msza święta. Homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski.

– Maryja w cudownym wizerunku w Zawadzie, w uroczym zakątku ziemi, obecna jest nieprzerwanie od pięciu wieków. Wzruszają nas spisane świadectwa osób, które tutaj – przed Jej obliczem – modliły się i zostały wysłuchane, doznając uzdrowień i duchowego pocieszenia, otrzymując nadzwyczajne łaski. Nic dziwnego, że w nurcie głębokiej wiary w skuteczne orędownictwo Maryi rodziło się przeświadczenie i decyzja, że Jej cudownemu wizerunkowi należą się złote korony – zaznaczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Andrzej Duda skierował list do zgromadzonych. Odczytał go marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

– Dziękuję za Państwa całoroczną, trudną pracę; za obfite plony, które wydaje żyzna ziemia pięknego podkarpackiego regionu. W imieniu Rzeczpospolitej składam też Państwu uroczyste podziękowanie za wierne zachowywanie fundamentalnych wartości i tradycji, bez których polskość nie mogłaby trwać i się rozwijać, za ofiarną obronę i gospodarską troskę nad powierzonym Państwa opiece skrawkiem naszej umiłowanej ojczyzny – przeczytał Władysław Ortyl.

https://twitter.com/Magorzatardo/status/1305189513434730496

Do Zawady przybyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Szefowa niższej izby parlamentu podkreśliła, że siłą Polaków jest wciąż żywa wiara, przywiązanie do Kościoła i tradycji.

– Tego zazdrości nam wiele narodów, a to świadczy o naszej sile; to się wpisuje w polską kulturę, w polską tradycję, ale także jest nierozerwalnie związane z ponad tysiącletnim wpływem chrześcijaństwa, z którego wyrosła nasza ojczyzna. Znamy swoje korzenie – akcentowała Elżbieta Witek.

https://twitter.com/AC_Sobol/status/1305113269137477632

Na koniec uroczystości ks. bp Andrzej Jeż zawierzył całą diecezję tarnowską Matce Bożej Zawadzkiej. W diecezji tarnowskiej jest 25 sanktuariów maryjnych. W 13 z nich znajduje się wizerunek Matki Bożej ukoronowanej koronami papieskimi.

RIRM

drukuj