„Budujmy Więzi” – rozpoczął się X Tydzień Wychowania

W polskim Kościele katolickim rozpoczyna się Tydzień Wychowania pod hasłem: „Budujmy Więzi”. Już po raz dziesiąty organizują go Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Rada Szkół Katolickich.

„Budujmy Więzi” – to hasło tegorocznego Tygodnia Wychowania.

– Człowiek koniecznie potrzebuje relacji. Nie potrafi inaczej żyć, bo tak został stworzony przez Boga. W wychowaniu najważniejsze są relacje – zaznaczył ks. dr Jan Uchwat z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Tydzień Wychowania ma podkreślić rolę wychowania, którego celem jest integralny rozwój człowieka. Hasło: „Budujmy więzi” nawiązuje do nauczania świętego Jana Pawła II o człowieku oraz potrzeby relacji z Bogiem i z ludźmi.

– Wychowanie bez miłości jest niemożliwe. Tak właśnie mówił św. Jan Paweł II i dodawał, że każda roślina, drzewo koniecznie potrzebuje korzeni. Dla nas tymi korzeniami jest miłość, tymi korzeniami są relacje międzyludzkie – wskazywał ks. dr Jan Uchwat.

Dzisiaj obecność św. Jana Pawła II, jak i wielu innych świętych oraz autorytetów moralnych, jest konieczna w kształtowaniu postaw u młodego pokolenia. Wychowanie dotyczy całego człowieka, a więc relacje stają się fundamentalne.

– Ostatnie badania międzynarodowe potwierdzają, że tam, gdzie są dobre relacje, wyniki edukacyjne, wychowawcze są znacznie lepsze. Co więcej, tam gdzie nauczyciele są zadowoleni ze swojej pracy, tam osiągają lepsze wyniki edukacyjne, wychowawcze – mówił ks. dr Jan Uchwat.

W procesie wychowania chodzi przede wszystkim o prawidłowe budowanie więzi rodzinnych i rówieśniczych. Socjolog dr Jerzy Żurko zaznaczył, że dobre wychowanie jest wtedy, kiedy człowiek żyje dla innych i daje coś z siebie. To na przykład posługa w wolontariacie.

– Młody człowiek biorąc udział w działaniach wolontariatu, jednocześnie buduje się osobowościowo, buduje swoje człowieczeństwo w świecie. Dokładnie o to chodziło św. Janowi Pawłowi II – podkreślał dr Jerzy Żurko.

Bez trwałych i solidnych więzi wychowanie jest niemożliwe. Obecnie możemy zauważyć kryzys poważnych relacji.

– Mamy przykład Facebooka, Twittera czy innych mediów społecznościowych, które kradną wręcz, zabierają prawdziwe relacje międzyludzkie, bezpośrednie, zastępując je wirtualnymi, które są nieprawdziwe, które są tylko substytutem – zaznaczył ks. dr Jan Uchwat.

Stąd też inicjatywa zorganizowania Tygodnia Wychowania w polskim Kościele Katolickim. To wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz forma zwrócenia uwagi na pilną potrzebę wychowania jako pomocy w szukaniu prawdy. Materiały dla nauczycieli, katechetów i rodziców dostępne są [tutaj]. 

TV Trwam News

drukuj