Papieże Leon I Wielki oraz Leon XIII inspiracją dla nowego Ojca Świętego
Wybór imienia przez nowego Ojca Świętego to nawiązanie do tradycji Kościoła i wyznaczenie kierunku pontyfikatu. Papież, wybierając imię Leon, nawiązał do pontyfikatu m.in. Leona I i Leona XIII. To wielcy Papieże w historii Kościoła.
Leon XIII to papież przełomu XIX i XX wieku. 25 lat posługi na Stolicy Piotrowej, to 25 lat intensywnej pracy, o czym świadczy jedna liczba: 86. Tyle bowiem encyklik ofiarował Leon XIII Kościołowi. Wśród nich przełomowa „Rerum novarum”, która stała się podwaliną pod społeczna naukę Kościoła.
Encyklika była reakcją na rosnące wpływy komunistyczne i socjalistyczne wśród robotników.
– Znajdowali się w bardzo trudnej sytuacji w czasach drapieżnego kapitalizmu, dzisiaj ten kapitalizm nieco się zmienił, ale sytuacja ludzi wykluczonych jest równie trudna – mówił ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Encykliką „Rerum novarum” papież Leon XIII zapoczątkował duszpasterstwo wśród ludzi pracy.
– Otworzył Kościół na świeckich, na katolicki ruch robotniczy, na przyszłe kluby inteligencji katolickiej – wskazał Czesław Ryszka, pisarz.
Papież Leon XIII napisał trzy encykliki o masonerii. Wskazywał w nich na niebezpieczeństwo, jakie ten ruch niesie dla chrześcijaństwa. Masonerie definiował jako największe zagrożenie dla Kościoła.
– Wypowiadał się na tematy dotyczące spraw społecznych Kościoła, na tematy dotyczące masonerii, nihilizmu te, które dotykały współczesnego społeczeństwa, zwątpienie w istnienie Boga – zauważył ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Papież Leon XIII napisał 11 encyklik o różańcu. Zapisał się w Kościele jako ten, który dał wiernym skuteczne narzędzie do walki szatańskimi atakami.
– Papież Leon XIII jest autorem modlitwy, egzorcyzmu prywatnego do Michała Archanioła, modlitwy, którą często odmawiamy w naszych kościołach – zauważył Tomasz Teluk, publicysta.
Jest jeszcze jedno ważne dokonanie papieża Leona XIII. Przyjął tomizm jako system filozoficzno-teologiczny dla Kościoła.
– Zobowiązał wszystkie seminaria duchowne do prowadzenia wykładów w nurcie neotomizmu po to, aby uporządkować pojęcia, całą sytuację światopoglądową czy ideową – akcentował ks. prof. Jan Machniak.
Nowy Ojciec Święty, wybierając imię Leon, nawiązuje także do papieża Leona Wielkiego, który zasiadał na Tronie Piotrowym w połowie piątego wieku. Był to czas, kiedy Kościół stawiał czoła nie tylko konieczności obrony wiary, ale i bezpieczeństwa, w obliczu najazdów Hunów. Leon I był wielkim teologiem, jest doktorem Kościoła.
TV Trwam News