PAP/EPA

Papież Franciszek: Wielu anonimowych męczenników wśród duchowieństwa Litwy

Papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami duchowieństwa Litwy w katedrze w Kownie w niedzielę mówił, że w historii Kościoła tego kraju było wielu męczenników, także anonimowych. Papież wspomniał o prześladowaniach i przemocy, jakiej doświadczyli.

Zwracając się do 600 księży, zakonników, zakonnic i seminarzystów Franciszek powiedział, odnosząc się do prześladowań Kościoła w minionym stuleciu: „Chcę podzielić się tym, co czuję. Patrząc na was widzę, że za wami jest wielu męczenników; męczenników anonimowych, bo nie wiemy nawet, gdzie są pochowani”.

Papież podkreślił, że wśród uczestników tego spotkania są także ci duchowni, którzy byli w więzieniu.

„Nie zapominajcie, miejcie pamięć. Jesteście dziećmi męczenników. To jest wasza siła” – wskazywał.

Franciszek apelował: „Pamiętajcie o waszych męczennikach. Bierzcie z nich przykład, oni się nie bali”.

„Kiedy rozmawiałem dzisiaj z waszymi biskupami oni zastanawiali się, co można zrobić, by móc otworzyć proces beatyfikacyjny wielu tych, na temat których nie mamy dokumentacji, ale wiemy, że są męczennikami” – ujawnił Papież.

„To pocieszające, to piękne usłyszeć coś takiego” – ocenił.

„Przemoc użyta wobec was, z powodu obrony wolności obywatelskiej i religijnej, przemoc zniesławiania, uwięzienia i deportacja nie mogły pokonać waszej wiary w Jezusa Chrystusa, Pana dziejów” – powiedział Franciszek litewskiemu duchowieństwu.

PAP/RIRM

drukuj