PAP/EPA

Papież Franciszek sprawował Mszę św. w przeddzień Światowego Dnia Życia Konsekrowanego

W przeddzień Światowego Dnia Życia Konsekrowanego Ojciec Święty Franciszek sprawował Mszę świętą w bazylice św. Piotra w Watykanie. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele Instytutów Życia Konsekrowanego i Wspólnot Życia Apostolskiego.

Papież Franciszek zwracając się do nich podczas homilii, mówił, że są „zwyczajnymi mężczyznami i kobietami, którzy widzieli skarb wart więcej niż cała majętność świata”.

– Dla niego porzuciliście rzeczy cenne, takie jak dobra materialne, jak utworzenie własnej rodziny. Dlaczego to uczyniliście? Ponieważ jesteście zakochani w Jezusie. Widzieliście w Nim wszystko, porwani Jego spojrzeniem pozostawiliście resztę. Życie konsekrowane jest tą wizją; to widzenie tego, co liczy się w życiu; to przyjęcie daru Pana z otwartymi ramionami, jak to uczynił Symeon – powiedział papież Franciszek.

Ojciec Święty wskazywał, że to, co widzą oczy osób konsekrowanych, to łaska Boża wlana w ich ręce. Papież mówił, że osoba konsekrowana to ta, która patrzy na siebie każdego dnia i mówi: „Wszystko jest darem, wszystko jest łaską”. Życie zakonne – jak zaznaczył – to dar miłości, który osoby konsekrowane otrzymały, choć nie zasłużyli sobie na niego.

Przypadający w niedzielę Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Jest obchodzony 2 lutego, kiedy w Kościele katolickim przypada święto Ofiarowania Pańskiego, znane też jako święto Matki Bożej Gromnicznej.

RIRM

drukuj